|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Stres dokáže našemu tělu pořádně zatopit 

Dlouhodobý stres na nás působí jako jed. Jak se mu úspěšně bránit?

23. února 2019 11:42 / Shutterstock
 11   0
Stres je přirozenou součástí našeho života. V omezené míře nevadí, naopak je pro tělo spíše pozitivní. Mobilizuje k aktivitě a stimuluje rezervy. Problém nastává, když stres neustoupí. Dlouhodobý stres je pro naše tělo obrovská zátěž.

Dlouhodobé rezervy už jsme dávno vyčerpali a stres začíná našemu tělu škodit. Po čase přijdou bolesti zad, hlavy, nespavost a devastující deprese.

Jako první se obvykle dostaví nevolnosti, průjmy, bolesti hlavy, zad a šíje. Tělo na psychické a sociální problémy reaguje svalovým napětím, a čím jsou problémy větší, tím je tělo napnutější. A to jde ruku v ruce s bolestí. Dalším negativním účinkem je snížení celkové obranyschopnosti organismu.

Kromě běžných nemocí se tak člověk vystavuje opravdu vážným zdravotním problémům. Pokud se ke stresu přidají faktory jako je obezita, málo pohybu či vysoký cholesterol, je infarkt jen otázkou času. A oslabená obranyschopnost organismu souvisí i s nádorovými onemocněními.

Tři fáze stresu

Stres má tři fáze: poplachovou, kdy organismus mobilizuje obranné síly, fázi přizpůsobení a poslední fází je totální vyčerpání a kolaps. Jste ve stresu? Zkuste stovkami let prověřený protistresový nápoj. Čtěte více. Předcházet stresu přitom není nic složitého. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky

Stres a úzkost obvykle doprovází nepříjemné fyzické projevy, jako tlak na hrudníku nebo pocit nedostatku vzduchu a s tím související rychlé mělké dýchání. Ve stresové situaci se proto snažte o zklidnění svého dechu. Existuje mnoho dechových metod a mezi ty nejjednodušší patří nadechnout se pomalu a hezky zhluboka asi tak sedmkrát až desetkrát za sebou. Důležité je nadechovat se nosem opravdu pomalu, natáhnout co nejvíce vzduchu, na dvě vteřiny ho zadržet a poté prudce vydechnout ústy

Správná strava

Bedlivě si hlídejte svůj jídelníček. Je dokázáno, že vystresovaní lidé daleko snadněji propadají přejídání a na zdravou stravu zapomínají.

Obklopte se jasnými barvami

Pokud vás trápí nadměrný stres a úzkosti, není příliš vhodné zdržovat se v tmavém prostředí bez výrazných a zářivých barev. Pohled na světlé a živé barvy má stejný vliv na zklidnění a zlepšení celkové nálady jako poslech uklidňující hudby.

Věnujte se sami sobě

Je důležité si najít čas pro sebe. Vezměte si knížku, jděte na procházku, poslechněte si hezkou hudbu.

Pomoc najdete u zvířat

Trávení času se zvířaty vyvolává v člověku silné emoce a funguje jako relaxační a léčebný způsob, jak se zbavit stresu. Nejenže vám zvíře spolehlivě vykouzlí úsměv na tváři, i když vám není dvakrát do zpěvu, ale podle odborných studií trávení času se zvířaty dokonce spouští uvolnění takzvaného hormonu lásky, tzv. oxytocinu. Při zvýšení hladiny oxytocinu se snižuje krevní tlak i hladina stresu.

Stres je nutné ventilovat

A pozor! Je velmi nebezpečné v sobě stres dusit. To je pro organismus velmi nebezpečné. Klidně se rozbrečte, pláč vyplavuje škodlivé emoce a člověk se po něm cítí lépe.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu