Přímý zásah na naše tělo. Co všechno vám hrozí, když berete léky a pijete alkohol?
Běžně to dělá spousta z nás. Užíváme léky na chronické nemoci, případně vleklé potíže, jako je hypertenze, cukrovka nebo antidepresiva. A občas, nebo velmi často, je zapíjíme alkoholem. Většina z nás netuší, jaká rizika tím podstupuje. Speciálně tehdy, když ho bývá hodně nebo ho pijeme pravidelně.
Lidé nebezpečí podceňují
Někomu by se mohlo zdát, že rozumný člověk, když užívá léky, se alkoholu vyhne. Opak je ale pravdou. I lékaři vědí, jak velké množství lidí kombinuje medikamenty s vínem, pivem nebo dokonce pálenkou. Jedna z babských rad, které jsou ale velmi nebezpečné, je například vzít si při kocovině aspirin či ibuprofen. Přitom tato kombinace může způsobit vážné poškození jater nebo krvácení žaludku.
Lidé na prahu dospělosti nebo naopak staří a slabší, drobní a hubení a také ženy obecně jsou méně odolní. Doslova o život nebo o těžké poškození plodu jde v tomto případě u těhotných žen, zejména v počátečním stádiu těhotenství.
Se kterými léky alkohol rozhodně ne?
- Určitě se vyhněte sklence něčeho ostřejšího, pokud užíváte některá antibiotika, léky proti infekci nebo léky, které snižují krevní tuky. Velký pozor si dejte v případě užívání psychofarmak, neurofarmak, antiepileptik nebo léků na uvolnění svalů.
- Na večírcích a oslavách také velmi často podceňujeme léčiva s paracetamolem, jako jsou běžně užívaný paralen, panadol nebo coldrex. S alkoholem ale působí tyto léky silně toxicky a doslova nám likvidují jaterní buňky. Hrozit může hepatitida a při troše vytrvalosti i cirhóza jater.
- Ve velkém ohrožení ve vztahu k alkoholu jsou pak diabetici, kteří užívají antidiabetika PAD. Prudký pokles krevního cukru může vést k hypoglykemii, mdlobám, pádům, ke zvracení. Když si dá alkohol ten, kdo užívá nitroglycerin, může mu prudce klesnout tlak, mohou přijít mdloby a dokonce i srdeční a mozkové příhoda.
- Záludný je diazepam v kombinaci s alkoholem. Může totiž člověka buď totálně utlumit, nebo vyvolat agresi. Závažné problémy způsobí alkohol i těm, kdo užívají cytostatika, léky na žaludeční vředy nebo na hypertenzi.
- Funguje to i tak, že některé léky mohou účinek alkoholu zesílit a prodloužit. Například antidepresiva, opiáty, antipsychotika a antialergika. A alkohol zase může prodloužit a zesílit účinek některých léků. Třeba antidiabetik nebo warfarinu, který má za úkol ředit krev. Mnohem nebezpečnější jsou v takovém případě třeba i menší úrazy, při kterých může člověk kvůli silnému účinku léku například vykrvácet. U jiných léků, například u antibiotik, zase alkohol jejich žádoucí účinek vyruší.
Ptejte se lékaře či lékárníka
O nevhodnosti alkoholu a tablety se nedočtete ani v příbalové informaci u populární viagry. Ta má u mužů pomoci k lepší a trvalejší erekci, avšak když k ní přidáte pár skleniček alkoholu, můžete se těšit spíš na bolest hlavy, rýmu, citlivost na světlo nebo srdeční arytmii. Nic moc romantického.
Vedlejší účinky léků podpořených ethanolem jsou například potíže s dýcháním, ochablost svalů nebo ztráta pozornosti. To všechno se zhoršuje ve větším horku a při nedostatku tekutin.
Přesto se najdou léky, u kterých alkohol tolik nevadí. Je ale dobré mít to potvrzeno od lékaře či lékárníka a nevycházet jen z toho, že se o tom v příbalovém letáku nepíše. (Dále čtěte: Signály, které naznačují, že vaše játra nejsou v pořádku).