|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Hlíva ústřičná je nanejvýš podivuhodná houba  

Perla mezi houbami: Proč smeknout před hlívou ústřičnou?

03. února 2019 10:18 / Shutterstock
 15   2
Hlíva ústřičná je nanejvýš podivuhodná houba a právem je v posledních letech skloňována ve všech pádech a rozličných souvislostech. Někdo kolem ní projde bez povšimnutí, jiný ji s láskou sebere a zachází s ní jako s pokladem nejvyšší ceny. Přečtěte si, proč.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je jedlá dřevokazná houba s 5 až 25centimetrovým kloboukem připomínajícím tvar ústřice. Zbarvená je pak bíle, šedomodře nebo do hněda. Jedná se o houbu rostoucí na listnatých stromech, která si svými účinky vysloužila název perla mezi houbami, mnozí ji dokonce považují za elixír života. 

Co všechno obsahuje?

  • Polysacharidy beta-glukany, terpeny, statiny
  • Vitamíny B1, B2, B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6, B7 (biotin), B9 (kyselina listová), C, D
  • Stopové prvky a minerály, především selen, měď, draslík, zinek, fosfor, železo a hořčík

Kde všude může hlíva pomoci? 

Posiluje imunitu

Hlíva je skutečně nabitá užitečnými látkami, minerály a vitamíny, které organismus potřebuje pro pevné zdraví a silnou imunitu.

Má antioxidační účinky

Hlíva vykazuje rovněž značné antioxidační účinky, které zpomalují proces stárnutí. Působí totiž příznivě na antioxidační enzym CAT, tím pádem mírní působení volných radikálů, které jsou spojené s procesem stárnutí.

Zvyšuje tvorbu červených krvinek

V případě, že trpíte chudokrevností, je hlíva výborným pomocníkem, neboť zvyšuje tvorbu červených krvinek. Velkou zásluhu na tom má vysoký obsah kyseliny listové.

Snižuje krevní tlak, cukr v krvi a cholesterol

A u krve ještě chvíli zůstaneme, neboť hlíva je užitečnou zbraní i při boji s vysokým krevním tlakem, cukrovce nebo proti nadměrnému cholesterolu, což dokazují studie po celém světě.

Působí proti bakteriím, plísním a virům

Antibakteriálními, antimykózními a antivirovými účinky se mohou chlubit i jiné houby a ani u hlívy tomu není jinak. Podle některých studií hlíva dokonce hubí některé bakterie, jako je zlatý stafylokok, stafylokok epidermidis, pseudomonas aeruginosa a escherichia coli.

Výborná na kožní onemocnění

Hlíva mimo jiné obsahuje látky, jako je vitamín B3 neboli niacin. Ten pomáhá organismu s ošetřením pokožky a to ať už je podrážděná, zarudnutá nebo trpí na akné.

Hlíva je výborná na hubnutí

Hlíva je nízkokalorická houba (100 gramů odpovídá přibližně 36 kaloriím) s dobrým poměrem tuků, bílkovin a vlákniny. Není tak divu, že je oblíbená i v redukčních dietách.

Popularita hlívy u nás roste zároveň s popularitou tradiční čínské medicíny, která ji chápe jako součást bylinné terapie. Kromě kulinářského zážitku tedy její konzumací uděláme mnohé i pro své zdraví.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu