|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Vybočený palec nepředstavuje jen estetický problém 

Vybočený palec na noze: Jaká rizika hrozí a jak problému předcházet?

07. ledna 2019 09:02 / Shutterstock
 10   5
Vybočený palec nepředstavuje jen estetický problém, ale postiženému často způsobuje další zdravotní potíže, například nepříjemnou bolest. Vznik této diagnózy přitom může ovlivnit množství rozličných faktorů, například i to, jakou obuv nosíme nebo zda máme pravidelný pohyb.

Důležité je přitom myslet na prevenci a věnovat našim chodidlům dostatečnou péči. Jaké jsou časté příčiny vybočeného palce a jak bojovat proti vzniku tohoto zdravotního problému?

O jaký zdravotní problém jde?

Vybočený palec, odborně též Hallux valgus, představuje strukturální deformaci přední části dolní končetiny. Palec na noze je vychýlen, přičemž jeho první záprstí je vybočené směrem dovnitř. U postiženého se tak obvykle na vnitřní straně chodidla vytváří jakýsi kostní výrůstek, takzvaná exostóza, a to v oblasti kde je značný mechanický tlak. Časté je zarudnutí a zhrubnutí této části chodila, které může být bolestivé. Při tomto onemocnění zároveň dochází ke klesnutí příčné klenby na noze.

V případě, že je tato deformace chodidla skutečně rozsáhlá, dochází až k podsunutí palce pod vedlejší prst. Toto onemocnění může, ale nemusí doprovázet bolest. Je však progresivní a stav pacienta se může časem zhoršovat. V některých případech například souvisí s masivnější přestavbou chodidla, při které dochází k deformaci dalších prstů na noze. U postiženého může dojít i k dráždění kloubu a zkracování šlach a vazů chodidla. Častý je vznik otoků a omezení hybnosti palce.

Jaké jsou rizikové faktory vybočeného palce?

Vybočený palec ve vyšší míře trápí ženy, přičemž v mnoha případech postihuje obě chodidla zároveň. K tomuto zdravotnímu problému může docházet z několika příčin.

  • Velkou roli hraje genetika. Riziko vzniku vybočeného palce je mnohem vyšší u jedinců, kteří mají toto onemocnění v rodinné anamnéze.
  • Příčinou však může být i anatomie samotného palce.
  • Na vině mohou být předchozí zranění nebo i jiná onemocnění, například revmatoidní artritida.
  • Ke vzniku tohoto problému však často přispívá i výběr nevhodné obuvi. Rizikové je přitom nošení bot na vysokém podpatku nebo obuvi s výrazně zúženým předkem. Právě nevhodná obuv může dokonce výrazně zhoršit stav pacienta, u kterého se toto onemocnění již vyskytlo.
  • Chodidlům dále škodí i nadměrná a opakovaná jednostranná zátěž či sedavý způsob života a nedostatek pohybu. 

Jaká je léčba a prevence?

Ignorování vznikajícího problému se nemusí vyplatit. Tato deformace chodidla totiž nemusí být na začátku doprovázena bolestí, ale později se mohou přidružit potíže při chůzi či cvičení i zhoršení rovnováhy. Vybočený palec také často ztěžuje výběr bot. Léčba tohoto zdravotního problému obvykle závisí na rozsahu deformace chodidla. V mnoha případech se využívají různé ortopedické pomůcky, které mají napomáhat udržovat prsty na nohou ve správné poloze. Chodidlům také výrazně prospívají masáže i cvičení. Zkuste masáž chodidel. Dokáže s vaším tělem doslova zázraky.

Ve vážných případech se někdy přistupuje k chirurgickému zákroku. Důležité je však v první řadě myslet na prevenci a péči o chodidla, díky čemuž je možné riziko vzniku tohoto zdravotního problému výrazně snížit. Samozřejmostí by mělo být nošení dobře padnoucí a kvalitní obuvi. Vhodné jsou boty se stabilní patou a širší špičkou, která dává prstům prostor na pohyb. Celodennímu nošení bot na vysokých podpatcích a s úzkou špičkou je lépe se vyhýbat. Chodidla potřebují pravidelný pohyb a rovněž dostatek odpočinku.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu