|  STYL
pá 19. dubna, svátek má Rostislav, zítra Marcela
Zdraví
Budete překvapeni, kde všude pomerančová kůra poslouží  

Vyhazujete pomerančovou kůru do koše? Velká škoda, můžete ji dále využít

01. ledna 2019 13:21 / Shutterstock
 1   1
Pomeranče, stejně jako mandarinky, patří mezi exotické ovoce, které má rád téměř každý. Čerstvá šťáva nebo oloupaná dužina jsou běžnou pochutinou, ale co taková kůra? Možná budete překvapeni, ale pomerančová kůra má tak obrovské využití, že tomu nebudete ani věřit.

Samozřejmě, nejčastěji kůru přidáváme do krémů nebo těsta, popřípadě se využívá jako přírodní vůně, která dodá vašemu příbytku příjemný podzimní nádech. Její kosmetické a zdravotní pole působení je tak široké, že sami nebudete věřit, co všechno tento "odpad" z pomeranče dokáže. 

Pomeranč obsahuje nespočet vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Výhodou je, že jej můžeme koupit po celý rok a někteří nadšenci si je dokonce pěstují i doma. Malým překvapením může být, že v některých zemích se konzumuje pomeranč celý, tedy i s kůrou. A my víme, proč.

Co kůra obsahuje?

  • Největší obsah tvoří vitamín C, čímž jsou všechny citrusy známé ale kromě něj pomeranč obsahuje přes 170 jiných látek a 60 flavonoidů. Co všechno pomerančová kůra obsahuje.
  • Pomeranče jsou také bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku.
  • To vše obsahuje i kůra, avšak má i pár látek navíc. Surová pomerančová kůra má 1,5 g bílkovin a je zdrojem riboflavinu betakarotenu a vitamínu.

Jak využít kůru z pomeranče?

Bělení zubů

Toužíte-li po krásně zářivých zubech, vyzkoušejte pomerančovou kůru! Dokáže zuby vybělit a dokonce si poradí i se skvrnami od kávy, čaje nebo cigaret. Stačí, když si budete zuby potírat vnitřní částí kůry.

Pleťová maska z nastrouhané čerstvé pomerančové kůry

Akné vzniká nejčastěji v důsledku zašpinění kožních pórů prachem, jejich zablokování nadměrnou tvorbou kožního mazu nebo na základě bakteriální nebo virové infekce. Jak vám s léčbou pomůže pomerančová kůra? Její hlavní účinek spočívá v tom, že dokáže vytáhnout špínu z pórů a pročistit tak pokožku a současně odstraní mrtvé a poškozené buňky.

Jako prostředek na léčbu akné nejlépe funguje jednoduchá pleťová maska, kterou si můžete vyrobit z nastrouhané čerstvé pomerančové kůry. Tím získáte pastovitou hmotu, kterou si můžete nanést na tvář, jako pleťovou masku. Nechte působit po dobu 15 minut a pak omyjte vlažnou vodou. S pomocí tohoto postupu se nejen zbavíte akné, ale současně snížíte tvorbu mazu v mazových žlázkách. Vaše pokožka tak získá jemnější a lesklejší vzhled. 

Výborná proti nespavosti

Hlavním zdrojem esenciálních olejů je kůra z pomeranče. Esenciální oleje se už odpradávna používaly při uvolnění organismu, při problémech s nespavostí, ale i při dalších zdravotních potížích. Pokud trpíte dlouhodobou nespavostí, postačí vám přiložit si kůru k nosu a několikrát se zhluboka nadechnout. Pozor na správnou techniku mytí citrusů. Více jsme psali zde.

Uplatní se v boji proti lupům

Další z úžasných vlastností pomerančové kůry je, že díky přírodním esenciálním olejům dokáže zvlhčit a zvláčnit pokožku. Právě tyto její vlastnosti se používají v boji proti lupům. Nastrouhejte si ji, naneste ke kořínkům, upevněte čepicí a nechte přes noc působit. Ráno si stačí umýt vlasy.

Proti bolestem hlavy

Trpíte na bolesti hlavy? Aromaterapie s pomerančovou kůrou je pro vás to pravé! Nejenže se zbavíte bolesti hlavy, ale předejdete i vzniku deprese či úzkosti. 

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu