|  STYL
so 28. září, svátek má Václav - Den české státnosti, zítra Michal
Zdraví
U přibližně 40 procent obyvatel se reflux vyskytne asi tak jednou měsíčně 

Nepodceňujte pálení žáhy. Může jít o vážný zdravotní problém

07. července 2018 09:13 / Shutterstock
 0   0
Reflux jícnu (tedy pálení žáhy) je známý také jako překyselení. Dochází k němu, když se ze žaludku do jícnu vrací nedotrávená potrava spolu se žaludečními kyselinami, které pak dráždí a rozežírají povrch jícnu.

Nepříjemné pálení v oblasti hrudníku bezprostředně po jídle postihuje zhruba 40 procent obyvatel alespoň jednou měsíčně. Pokud vás ale pálí žáha častěji, je na místě přemýšlet o návštěvě lékaře.

Zní to přehnaně, ale kvůli pálení žáhy si někdo může zavolat i záchranku. A nejedná se o nic výjimečného. Bolest totiž může být opravdu silná a může infarkt skutečně připomínat. Není vzácné, když se lidé s tímto problémem ocitnou v záchrance a posléze v nemocnici. Samozřejmě, na rozdíl od srdeční příhody pálení žáhy, nebo přesněji gastroezofageální reflux, neohrožuje život.

Jaká jsou rizika?

Neustálé vracení se žaludeční kyseliny do jícnu a následné "pálení žáhy" může mít i závažné zdravotní následky

  • Snad nejméně závažný je zánět jícnu a jeho zúžení, případně vznik krvácejícího vředu 
  • Infekce žaludeční sliznice bakterií Helicobacter pylori způsobuje některé formy zánětu žaludku a žaludeční vředy, kde pak hrozí jejich prasknutí
  • Časté a silné pálení žáhy může souviset i s nádorem žaludku
  • Může být spojeno s bolestí na hrudi, ochraptělostí, chronickým kašlem a astmatem
  • Až polovina všech  bolestí na hrudi je jiného než kardiálního původu. A i chronický kašel může být způsoben refluxním onemocněním jícnu

Snažte se dodržet několik základních pravidel

  • Jezte menší porce, a raději častěji
  • Velmi důležitá je zdravá výživa
  • Vybírejte si lehce stravitelná jídla a taková, která nenadýmají
  • Zvyšte podíl vlákniny v jídelníčku
  • Pijte dostatečné množství tekutin
  • Dopřávejte si pravidelný pohyb, ale nikoli těsně po jídle 

Jaké potraviny uleví od pálení žáhy?

Žvýkačka

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, když začnete pociťovat pálení žáhy, je žvýkat žvýkačku. Žvýkačka zvyšuje produkci slin v ústech. Sliny jsou alkalické díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů. Tyto hydrogenuhličitanové ionty reagují s kyselinou žaludku, což vede k její neutralizaci a pálení ustane.

Zázvor

Zázvor je výborná surovina, která pomáhá ke zmírnění příznaků pálení žáhy. Je důležitý ve dvou ohledech. Jednak má vynikající antibakteriální a protizánětlivé účinky. Tímto způsobem přispívá ke zmírnění příznaků pálení žáhy, které jsou způsobené bakteriální infekcí (H. pylori). A v neposlední řadě zázvor pomáhá potlačit bolesti spojené s pálením žáhy. Zázvor a jeho účinky na naše tělo. Nové poznatky vás dostanou.

Česnek

Česnek je další běžná a dostupná kuchyňská surovina, která se často používá k léčbě pálení žáhy. Princip účinku česneku je podobný jako u zázvoru. Můžete zvýšit používání česneku ve své každodenní stravě nebo můžete žvýkat stroužek česneku. Možná se vám nebude líbit jeho chuť, ale zcela jistě vám od pálení žáhy uleví. Další důvod, proč se hluboce sklonit před léčivým česnekem? Více zde.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu