Chcete konečně natrvalo zhubnout? S navýšením této složky v potravě se vám to povede
Bílkoviny a hubnutí
Mnohokrát již bylo řečeno, že při hubnutí má z osmdesáti procent podíl na úspěchu jídelníček. Významnou roli v něm hrají právě bílkoviny, které patří k základním živinám, bez kterých se lidské tělo neobejde. Nezapomeňte, že bílkoviny podporují hubnutí. Proč? Ze všech živin mají právě bílkoviny největší sytící schopnost, což je pro hubnutí důležité. Tělo by totiž nemělo mít pocit, že je ve stresu nebo že hladoví.
Přinášíme vám tipy na výživné a běžně dostupné potraviny, díky kterým snadno navýšíte denní příjem bílkovin. Inspirujte se také vzorovým jídelníčkem na den.
Vajíčka
Věděli jste, že jedno vejce má až sedm gramů bílkovin? Příprava vajíček nezabere příliš času, a proto se stávají skvělou volbou pro lidi, kteří mají naspěch. Pokud se stravujete především za pochodu, uvařte si do krabičky vejce natvrdo. Kolik vajíček můžeme sníst, jak je správně skladovat a jsou vůbec zdravá? Psali jsme více zde. Ozdobte jím svůj snídaňový toast s avokádem, nakrájejte ho do salátu nebo přidejte jako hlavní bílkovinu do zeleninového kari. Vejce má skutečně všestranné využití a byla by škoda toho nevyužít.
Mléčné produkty
Bílé jogurty, tvaroh, sýry a mléko v sobě skrývají mimo bílkovin i další živiny. Obsahují také vápník, který zodpovídá za pevnost kostí a zubů. Proto bychom neměli podceňovat konzumaci těchto potravin. Například bílý jogurt v kombinaci s ovocem a vločkami si můžete dopřát nejen ke snídani .
Může posloužit jako zdravější alternativa majonézy, omáčky k přílohám a tučné salátové zálivky. Jogurt můžete také rozmixovat s oblíbenou směsí zmrazeného ovoce, a rázem si tak můžete vychutnat zdravější variantu zmrzliny. Dejte si ovšem pozor na rostlinná mléka. Jsou sice momentálně velice populární, to ale nemění nic na faktu, že jsou mimo jiné, zdrojem nechtěných sacharidů. A to se může negativně odrazit na výsledku vaší snahy zhubnout.
Luštěniny
Čočka, sója, cizrna, fazole nebo hrách – tato luštěninová pětka představuje významný zdroj rostlinných bílkovin. Navíc jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Rovněž přispívají ke správné funkci střev, snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Už jste ochutnali cizrnovou dobrotu jménem hummus? Skvěle nahradí kupovanou pomazánku v sendvičích a tortillách, nebo poslouží jako dip k čerstvým zeleninovým hranolkům. Připravte si také výživnou polévku z červené čočky na indický způsob. Díky výraznému koření vás navíc v chladných dnech i příjemně zahřeje. Víte, jaká je nejzdravější luštěnina a co všechno dokáže?
Tofu
Zahoďte předsudky o tom, že tofu je vhodné pouze pro vegetariány a vegany. Nebojte se experimentovat a zařadit tento „sójový tvaroh“ alespoň jednou týdně jako náhradu masa. Kromě bílkovin obsahuje vitamín B, vápník, železo, hořčík, vlákninu a prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Bílé tofu je chuťově neutrální, takže záleží pouze na vaší fantazii a chuti, jak ho upravíte. Můžete ho naložit v oleji, koření, bylinkách a zprudka orestovat, nebo zvolit zdravější způsob přípravy a zapéct v troubě. Pokud vás neochucená varianta natural neuspokojí, v obchodech najdete uzené nebo marinované tofu.
Práškový protein
Většinou máme tendenci spojovat si práškový protein s kulturistikou a velkými svaly. Přitom je skvělým doplňkem, který se hodí do ovocných koktejlů a šťáv. Není to ovšem jediný způsob jeho užití – přimíchejte jednu odměrku prášku na dochucení do ovesné kaše, jogurtu, tvarohu, nebo do těsta při pečení bábovky. Pokud se nebojíte nevšedních kombinací, připravte si výživný čaj – zamíchejte vanilkový protein s trochou vody tak, aby vznikla jemná pasta, zalijte horkým čajem a navrch posypte skořicí. O senzačních účincích skořice na naše tělo jsme psali v našem jiném článku.