Milujete čokoládu? Tady je další pádný důvod, proč byste si ji neměli odříkat
Za blahodárnými účinky hořké čokolády stojí bohatý výskyt flavonoidů v kakaových bobech a ve výrobcích z nich. Flavanoidy jsou známé pro své antioxidační působení. Celkem k nim patří asi 60 látek, které mají většinou kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy, které regenerují a zpevňují. Na co si dát pozor při koupi čokolády?
Jak čokoláda pomáhá?
- podle vědců zlepšuje rozpoznávací schopnosti u starých lidí
- vylepšuje pohybové funkce u pacientů s onemocněním periferních cév
- má blahodárný vliv na lidi se srdečně-cévními obtížemi
Výzkum dále ukázal, že pozitivní účinky kakaa do značné míry souvisí s obsahem látky epikatechin, která se v kakau ve velkém množství nachází. Kromě kakaa ji obsahují v menší míře i v jablka, zelený čaj a červené víno.
Účinky epikatechinu se pozitivně prokázaly u dospělých potkanů. U zvířat s vysokým krevním tlakem se výrazně krevní tlak snížil a zlepšila se funkce cévní stěny až na úroveň zdravých jedinců s normálním krevním tlakem.
Co obsahuje kvalitní čokoláda?
- 30 g hořké čokolády obsahuje okolo 160 kcal
- tuky tvoří 12 g
- proteiny 2,2 g
- sacharidy 13 g
- vláknina 3g
- vitaminy ze skupiny B
- vitamín K
- minerály a stopové prvky jako mangan, měď, železo, hořčík, fosfor. V menších množstvích je obsažen i vápník, draslík, zinek a selen
Ale pozor. Odborníci zdůrazňují, že je mnohem zdravější konzumovat hořkou čokoládu, neboť mléko může vstřebávání epikatechinu snižovat. Mléčná čokoláda, navíc mnohdy s nízkým obsahem kakaa, proto nemá na organismus pozitivní účinky. Máte nepřekonatelnou chuť na kávu, sýr či čokoládu? Vaše tělo volá o pomoc.