|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Pečivo či chléb označené jako celozrnné, by mělo obsahovat alespoň 70% celozrnné mouky z celkového množství použité mouky 

Pravda o celozrnném pečivu. Co si vlastně nosíme z obchodu domů?

23. října 2017 13:23 / Shutterstock
 142   9
Ulička v supermarketu, kde se nachází pečivo, může působit jako pestrá paleta pekařských výrobků. Houstičky, toasty, rohlíky, chleby ... Vybrat ten opravdu zdravý není jednoduchý úkol.

Většina módních diet nedoporučuje konzumovat chléb vůbec. Internetem se valí jedna informace za druhou, proč by měl být úplně vynechán z našeho jídelníčku. A co bezlepková strava? Další módní vlna, která rozvířila vodu ve stravování. V rozporu s historickou zkušeností lidstva i realitou současného výzkumu nás přesvědčují, že obiloviny poškozují zdraví každého člověka a způsobují více onemocnění než tabák, alkohol a uzeniny dohromady. Ale pravda je jiná!

Celozrnný chléb má přednost

Obiloviny jsou důležitým zdrojem živin. Získáváme z nich velkou část denní dávky bílkovin, stejně jako škrobových látek, které jsou pro tělo zdrojem  energie. Obiloviny v sobě ukrývají cenné výživné látky jako vlákninu, vitamíny B a E a minerální látky, zejména hořčík, draslík, vápník, fosfor a zinek.

Ale abychom je co nejvíce využili, je důležité místo bílé mouky preferovat celozrnné pečivo a chléb! To se však snadno řekne, když z regálů v obchodech na vás "číhají" různé pekárenské výrobky různých barev. Nevíte, které z nich jsou vhodné? Předkládáme malý přehled, který vám výběr možná trochu usnadní.

Jednotlivé druhy pečiva

  • Bílé pečivo se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné). Z obilných zrn se nejdříve odstraní vnější obaly a pak se následně semelou na jemnou mouku. Odstraněním vnějších zrn jsou však odstraněny cenné minerály, vitamíny a vlákniny. Nízký obsah vlákniny v bílé mouce vede k vysokému glykemickému indexu. Chléb a pečivo vyrobené z bílé mouky je považováno za biologicky málo hodnotné potraviny a jejich častá konzumace vede ke zvýšenému riziku obezity a vzniku různých zdravotních potíží a onemocnění.
  • Dávejte pozor na tmavé pečivo. Je to zavádějící označení. Jeho tmavá barva vytváří dojem, že se jedná o zdravější celozrnný chléb. Je ale ve skutečnosti vyrobeno z bílé mouky, do které se přidává trochu otrub. Tmavou barvu pečivo získá přidáním karamelu.
  • Vícezrnný chléb je vyrobený z bílé mouky několika druhů obilných zrn. V některých najdeme například i luštěniny (pražená sója apod.) nebo olejnatá semena (len, sezam atd.) v celkovém množství max. 10%, což je zcela zanedbatelné ve vztahu k použité bílé mouce.

  • Cereální nebo "fit" pečivo rovněž vyvolává dojem, že je zdraví prospěšné, či dokonce vyvolává dojem, že se jedná o celozrnné pečivo. Označení "cereální" znamená, že je pečivo vyrobené z cereálií, čili z bílé mouky.
  • Další zklamání je grahamové pečivo. To se ve většině případů nevyrábí z grahamové mouky připravené originálním postupem (otruby a zrna se melou samostatně, ale pak se opět spojí a smíchají v původním poměru), ale pouze přidáváním otrub do bílé mouky během přípravy těsta. V grahamovém pečivu je proto obsah otrub proměnlivý a menší než v originální grahamové mouce.
  • Celozrnný chléb je vyroben z celozrnné mouky. Ta vzniká semletím celého obilného zrna včetně obalu (otrub) a klíčku, čímž se v mouce zachovají i vitamíny, minerály a vláknina celého zrna. Chléb má tak vysokou biologickou hodnotu a nižší glykemický index. Člověk je déle sytý než po chlebu z bílé mouky. Pečivo či chléb označené jako celozrnné, by mělo obsahovat alespoň 70% celozrnné mouky z celkového množství použité mouky.
Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu