|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Toto roztomilé zvířátko skutečně připomíná draka 

Vodní dráček. Zvířátko s roztomilým úsměvem, které můžete chovat i doma

27. srpna 2019 11:09 / Shutterstock
 5   0
Chtěli byste mít netradičního tvora v akváriu? Pořiďte si vodního dráčka. Jeho jméno není sice roztomilé, ale jinak je to velice rozkošné zvířátko. Axolotl mexický.

Název Axolotl se váže k aztéckému bohu Xolotlovi, který byl zobrazován jako člověk s psí hlavou. Tento bůh byl považován za boha dvojčat a lidí tělesně postižených. Protože ale zabil jiné bohy, uprchl do vyhnanství, kde se změnil na axolotla mexického. Označení dráček dostal díky dlouhé ocasní ploutvi.

Roztomilý úsměv

Axolotl je druh obojživelníka, tak jako mlok, čolek nebo žába, ale žije převážně ve vodě. Axolotl zůstává v tzv. larválním stádiu. Má krátké nožičky, ocásek, žábry, širokou hlavu s malými oči jako korálky. Svým obrovitánským úsměvem zaujme nejednoho chovatele. Přestože žije ve vodě, má dva nosní otvory pro vdechování vzdušného kyslíku a malé primitivní plíce. To znamená, že dokáže šít i na souši, ale jen dvě až tři hodiny. V dospělosti dorůstá až 30 cm a pokud je o něj dobře postaráno, dožívá se i patnácti let. Dokonce jsou známy případy, kdy se axolotl dožil v zajetí 25 let.

Chladnější voda

Pokud se rozhodnete axolotla chovat, připravte si alespoň padesátilitrové akvárium s tvrdou vodou o teplotě 14 – 16 stupňů Celsia. Při pořízování akvária také myslete na jeho umístěni, aby vám ladilo s interiérem bydlení. Více o tomto tématu jsme psali zde. A to je takřka jediné úskalí jeho chovu, protože udržet v pokojových podmínkách takto chladnou vodu, bývá problém. V teplejší vodě se dráček stává velice náchylným k infekcím a často bez jakékoliv zjevné příčiny uhyne.

Dopřejte mu schovávačky

Na dno akvária mu dejte jemnější štěrk a kameny bez ostrých hran. Rostliny axolotl neokusuje, takže mu je klidně dopřejte, ale nejlépe tuholisté. A nezapomeňte na hodně možností úkrytu a stínu. Pokud dojde ke zranění a axolotl přijde například o ocas nebo nohu, nebojte. Tyto části těla jim znovu dorostou.

Miluje žížaly a slimáky

Co se týče potravy, tak mají vodní dráčci rádi žížaly, larvy, slimáky nebo červy. Nejlepší je ho krmit pinzetou, a to tak, že mu potravou mácháte před čumákem. Po nějakém čase, kdy už si na vás zvykne, jej můžete zkusit krmit i z ruky. A bát se nemusíte, axolotl vás nepokouše. Nemá ani čím. Potravu totiž do sebe jenom vcucává.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu