|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Zahrada
Chcete-li se pochlubit krásnými muškáty, musíte jim věnovat správnou péči 

Pro krásně kvetoucí a bohatě obsypané muškáty stačí doplňovat jeden důležitý stopový prvek

05. května 2020 12:20 / Shutterstock
 52   0
Kdo z nás by nechtěl mít na zahradě nebo za okny nádherně rozkvetlý muškát? A navíc se těšit z jeho krásy co nejdelší dobu? Poradíme vám, co udělat pro to, aby kvetly celé letní období.

Muškáty sice pocházejí z daleké Jižní Ameriky, ale v případě, že jim poskytujete správnou péči, dokáží i v našich podmínkách zkrášlovat balkony v domácnostech od jara až do podzimu. Základem je dát muškátům přesně to, po čem touží. Odmění se vám bohatou záplavou květů, které neopadají a ani neodkvetou hned po týdnu.

Pěstování muškátů je vskutku nenáročné. Stačí dát do země sazeničky a zalévat. Ale zase to není úplně tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některé zásady se vyplatí dodržovat.

Jak vypěstovat dokonalé muškáty

Existuje několik zásad, které potřebujete vědět předtím, než se rozhodnete muškáty zasadit:

  • Muškáty potřebují hodně slunce, právě proto by měly být umístěny na sluneční straně.
  • Výsadbu si naplánujte až po třech ledových mužích (tedy po 14. květnu).
  • Jednou ročně je třeba je přesadit. Udělejte to po odkvětu nebo před jejich kvetoucí sezónou.
  • Nepřelévejte je, jinak kořeny uhnijí. Muškáty příliš mnoho vody nepotřebují.
  • Mějte na paměti, že pocházejí z teplomilné země, proto nejsou odolné vůči mrazům.
  • Nezapomeňte je jednou za měsíce pohnojit.

Tajemství krásně kvetoucích muškátů

Tajemství krásných muškátů tkví v jódu. Ano, čtete správně! Je to stopový prvek, který je potřebný nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Právě proto se jód využívá jako součást mnoha hnojiv, které jsou běžně dostupné v zahrádkářství. Jód působí proti stresorům, které snižují vitalitu rostlin. Zabezpečuje muškátům lepší přísun chlorofylu do listů, díky čemuž jsou bujné a odolné a právě díky jódu kvetou nepřetržitě.

Vyrobte si doma vlastní hnojivo

Pokud nepatříte k těm, kteří by si kupovali hnojiva v obchodech a preferujete své vlastní, vyrobte si své jodové hnojivo.

Co budete potřebovat?

  • 1 litr (nejlépe dešťové) vody
  • 1-2 kapky jódu (koupíte v lékárně).

Hnojivo používejte jen jednou do měsíce, a to takovým způsobem, že ho aplikujte na vnitřní stěny květináče (max 50 ml při jednom hnojení) a nikoli přímo ke kořenům.

Pokud byste použili více jodového hnojiva najednou nebo budete hnojit častěji, než jednou měsíčně, bude to mít na muškáty zcela opačný vliv. Ve větším množství totiž jód může spálit kořeny.

Za odpovídající péči, se vám pak muškáty odmění opravdu bohatými květy, a to od jara až do podzimu. Psali jsme také: Šeřík zkrášlí a provoní každou zahradu. Duben je ideální čas na výsadbu.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu