Jak ošálit zrak, pokud máte příliš nízké, nebo příliš vysoké stropy? Vyzkoušejte těchto pár fíglů
Jaký je nízký a vysoký strop?
Za přijatelnou výšku stropu obytných místností se považuje 2,5 až 2,6 metru. Tolerance ještě počítá s několika desítkami čísel navíc, umožňují totiž vytvoření oblíbených podhledů. Výška nad tři metry je však označována za nestandardní, stejně tak nižší, než je uvedená míra.
Když má byt nízké stropy
Stísněný pocit může dopadat na majitele některých panelákových bytů nebo podkroví. Stropy jsou však jasně dané, takže stavební úpravy obvykle nejsou na pořadu dne. Jediný způsob, jak vytvořit doma dojem vyššího prostoru, je vyzkoušet pár fíglů. Nejdůležitějším jsou přitom barvy. Že světlá opticky zvětšuje prostor, je všeobecně známé, v případě stropů to platí dvojnásob. Vsaďte nejlépe na bílou. Pokud nepreferujete celý pokoj v jedné barvě, ale na stěnách chcete změnu, větší efekt docílíte tím, když barvu stěn prodloužíte na část stropu po lemech jeho obvodu o několik centimetrů. Platí, že strop musí být vždy světlejší.
Další roli hrají světla. Do místnosti s nízkými stropy si nikdy nepořizujte velké lustry, protože budete mít dojem, že na vás co chvíli spadnou. Mnohem lepší variantou jsou jednoduchá svítidla. Zajímavý efekt vytvoří, pokud jsou umístěna těsně pod stropem a směřují nahoru. Strop se tak opticky vzdaluje od podlahy. Pomoci si můžete i zrcadly, která zesvětlují a zvětšují prostory, vhodné jsou dveře se skleněnou výplní a také světlíky. Kolejničky na závěsy je lepší umístit na strop, nejlépe ve stejné barvě, jako je výmalba.
Jaký zvolit nábytek? Nelze pominout osobní vkus, ale vězte, že méně tradičně znamená více. Preferujte znovu spíše světlé barvy, jednoduché tvary, hladké plochy. Tmavý těžký nábytek by tady nemohl „dýchat“. Dekorací volte raději méně, ale větší formáty. Pohled mohou upoutat barvy nebo předměty níž pod stropem. Nemusíte být zkušený designér, abyste se našli ve stylu. Stačí se držet materiálů a barev, psali jsme zde.
Když má byt vysoké stropy
Účty za topení mluví za své. Ale nezoufejte. Podle psychologů totiž místnosti s vysokými stropy umocňují v lidech pocit svobody, stimulují smysly a vůbec podporují pozitivní naladění! Přesto existuje i v tomto případě několik triků, jak oklamat lidské oko. Jako první se nabízí výmalba. Strop opticky snížíte, pokud jej namalujete výraznou barvou a odlišíte od stěn. Čím tmavší, tím většího efektu dosáhnete. Dojem nižšího stropu docílíte, pokud výmalbu prodloužíte o několik centimetrů na stěny. Vedle nešlápnete ani s tmavší podlahou.
Na rozdíl od nízkých stropů jsou žádaná dominantní svítidla, která míří na podlahu nebo na stěny. Obecně pokud na stropě umístíte cokoli, co přitáhne pozornost, opticky ho stáhnete níž. Velké prostory lze rozdělit na několik zón, pomoci si můžete i japonskými stěnami, policovými díly nebo odlišnými dekoracemi. Nabízí se rovněž vytvoření zajímavých podhledů nebo vytvoření úložného prostoru pod stropem.
Atraktivní je další podlaží
Stropy nad čtyři metry už potom lákají ke vložené konstrukci, pomocí které vytvoříte další podlaží. Do něj lze umístit postel, knihovnu či místo pro relax, které zespodu vypadá velmi atraktivně. Prostor by však měl stále zůstat vzdušný. Byla by škoda, kdybyste dosáhli opačného extrému.