|  BYDLENÍ
út 10. září, svátek má Irma, zítra Denisa
Koupelna
Skutečnou tvrdost vody zjistíte nejlépe testem 

Tvrdá voda se pěkně prodraží. Jak s ní nekonečný boj vyhrát?

12. května 2018 16:02 / Shutterstock
 0   0
Skutečnost, že vodní kámen je prevít, který dokáže zničit pračku, známe všichni z reklamy. V tomto bohužel nelže. Tvrdá voda dokáže napáchat v domácnosti opravdu pěknou neplechu. A umí se i pekelně prodražit. Je rozhodně lepší na ni vyzrát.

Jakou vodu máme doma?

Co to znamená, že je voda tvrdá? Má vysoký obsah minerálů, především vápník a hořčík. Rezavá voda značí ale například vysoký obsah železa. Ta je na rozdíl od první varianty viditelná na první pohled. Máte doma tvrdou vodu, nebo měkkou? Pokud to náhodou nevíte, stačí si udělat rychlý domácí test s mýdlem. Jestli při mytí hodně pění, buďte rádi. V opačném případě totiž stojíte před problémem, který je nutné řešit. Pro úplnou jistotu je dobré vyzkoušet test s papírkem, který ponoříte do vody, a výsledek znáte během chvilky.

Co všechno tvrdá voda dokáže?

Ucpává odtoky. Také způsobuje vodní kámen, který obrovsky zanáší topná tělesa ve spotřebičích. Nejenže jim snižuje energetickou účinnost, ale také si žádá více čisticích prostředků! V případě pračky mnohem více prášku, v případě myčky více jaru, u rychlovarné konvice neustále čištění. Při standardní dávce se totiž stává, že skvrny z oblečení nezmizí a na nádobí zůstávají zbytky jídla nebo viditelné zaschlé kapky. Nehledě na to, že tvrdá voda extrémně vysušuje pokožku.

Jak změkčit vodu v domácnosti?

  • V prvé řadě existuje několik variant, které řeší důsledky tvrdé vody. V kuchyni je možné ji převařit, abychom se vyhnuli minerálům, které obsahují. Pokud ji po převaření necháme několik hodin chladnout, usadí se vespodu hrnce a „dobrou“ vodu odebereme naběračkou do jiné nádoby.
  • V případě pračky, myčky i čištění kachliček udělá skvělou službu ocet. Záleží na vás, jestli dáte přednost lihovému či jemnějšímu bílému. Někdo přidává půl šálku octa do pračky při každém praní, do myčky se používá místo leštidla. O čisticích účincích octu už bylo psané mnohé. Desinfikuje i leští a vyjde levněji než kdejaké drogeristické přípravky.
  • Jestli uvedené triky na vaši tvrdou vodu nestačí, nebo se rozhodnete jít po příčině, nezbývá, než se pustit do změny složení vody. Opravdu účinným řešením je iontová výměna, při níž nahradíte ionty hořčíku a vápníku ionty sodíku. Nezpůsobují vodní kámen ani další důsledky tvrdé vody. Jak pečovat o pračku, aby vám dlouho vydržela a kvalitně prala, jsme psali zde.
  • Prvním řešením je koupě ionizačního filtru. Namontuje se na vodovodní kohoutek nebo se dá pořídit ve formě džbánu pro uchování pitné vody. Jistou formou je oblíbená filtrační konvice Brita. Do prádla pak můžete přidat změkčovadlo, které během praní zachytí část minerálů. Vybírejte však vždy přípravek nekondenzující! Jen tak se nesetkáte s nánosy vodního kamene na „vypraném“ prádle.
  • Nejnákladnější variantou je změkčovací systém vody. Jeho cena začíná na několika tisících, ale dá se pořídit i za desítky tisíc korun. Měl by odpovídat příslušné domácnosti a spotřebě. Prověřené jsou iontoměničové změkčovače, a to buď sodíkové, nebo draslíkové. Oba lze opatřit filtrem, který po změkčení vody odstraní minerály. Některé jsou doplněny vychytávkami, u nichž lze nastavit konkrétní čas sepnutí. Dají se pořídit i na splátky.
Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu