|  ZPRÁVY
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Domácí
Austrálie se tak připojí k dalším zemím, které vlastní jaderné ponorky 

Nový bezpečnostní pakt je na světě. Zbavte se mentality z dob studené války, zuří Čína

16. září 2021 08:39 / Depositphotos
 0   0
Spojené státy, Velká Británie a Austrálie ve středu oznámily nový bezpečnostní pakt, který jim umožní sdílet pokročilé technologie, včetně těch potřebných k výrobě ponorek na jaderný pohon. Cílem aliance je posílit bezpečnost v Indo-Pacifiku.

Austrálie kvůli tomu zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek, což ostře kritizuje Paříž. Podle Číny by se zase země měly „zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků“.

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl „chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku“. Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce. Obranný pakt by podle australských médií mohl vést k australskému odstoupení od dohody o výrobě francouzských ponorek. Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Smlouva byla pro Austrálii největší obrannou zakázkou v historii. Stavba ponorek však byla zpožděna hlavně kvůli požadavku Canberry, aby mnoho dílů bylo vyrobeno lokálně.

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství. „Jako první iniciativa pod Aukusem... se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo,“ uvádí se v prohlášení. „Tato schopnost bude podporovat stabilitu v Indo-Pacifiku a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů,“ uvedli.

Lídři zároveň uvedli, že cílem je „uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu“ a dodali, že „Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní“. Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč. Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a „dodatečnými podmořskými schopnostmi“.

Austrálie se tak připojí k dalším zemím, které vlastní jaderné ponorky. Do elitního klubu doteď patřila Británie, USA, Francie, Čína, Indie a Rusko.

Paříž se zlobí kvůli zrušenému nákupu ponorek. „Americké rozhodnutí odstrčit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a litovat," uvádí ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová. Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce.

Čínská ambasáda ve Washingtonu krok odsoudila. Mluvčí velvyslanectví Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy „by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti nebo poškozující zájmy třetích stran. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků". Největší chyba mise v Afghánistánu, která se může USA i světu velmi vymstít.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu