|  TECHNIKA
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Věda a technika
Robot narozdíl od lidského operatéra nikdy nedělá chyby 

V pražské motolské nemocnici budou operovat roboti. Otevřeli nové centrum robotické chirurgie

20. dubna 2018 10:44 / Internet
 0   0
Pražská Fakultní nemocnice Motol zahájila provoz nového centra robotické chirurgie. Roboti u nás v České republice provádí operace již od roku 2005 na celkem devíti místech. Nově se k unikátním typům operací připojila i FN Motol.

V Česku jsou pro robotické operace využívány přístroje Da Vinci, který bude využívat také FN Motol. Využívají se pro operace srdce a cév, gynekologické a urologické zákroky. Pojišťovny sice robotické zákroky u některých diagnóz hradily i dosud, záleželo to ale na konkrétních dohodách, které měly s jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

Mezi hlavní výhody robotické chirurgie patří podle expertů mimo jiné minimální ztráty krve a přesnost zákroku. Také následná léčba bývá kratší. Robotický operatér navíc dosud neudělal jedinou chybu.

Lékař navíc u náročného, často mnohahodinového zákroku sedí a vše řídí z takzvané operační konzole. Jen v Ústřední vojenské nemocnici, která je vybavena stejným přístrojem, podobných operací udělali přes dva a půl tisíce.

„Aniž by měnil polohu nástrojů v dutině břišní, může operovat od dolní části dutiny břišní až po horní. Výhodou robotického systému je i to, že operatér a pacient nemusí být na stejném místě,“ popsal lékař Miroslav Ryska a doplnil ho kolega Jan Rejholec. „Operovalo se ze Štrasburku do New Yorku a teoreticky se dá operovat nekonečně daleko, kam doneseme signál,“ řekl.

Statisticky nejčastější operací prováděnou robotem je v České republice prostatektomie, tedy odstranění prostaty. U odstranění dělohy jde o padesátku zákroků. A asi čtyřicetkrát za rok jde podle dat největší zdravotní pojišťovny o operace karcinomu konečníku.

Právě u léčby onkologických diagnóz je nezbytná spolupráce hned několika oborů, ty fungují v rámci jednoho týmu. Jeho složení ale zatím v České republice není, na rozdíl od jiných zemí, nijak pevně dáno.

Robotičtí pomocníci působí kromě zdravotnictví také v mnoha dalších oblastech, jako je průmyslová výroba nebo vesmírné mise. Nedávno například astronauté opravili poškozené robotické rameno vesmírné stanice ISS (čtěte: Astronauti ve volném vesmíru opravili robotické rameno Mezinárodní vesmírné stanice).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu