|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Želva paprsčitá je extrémně vzácný živočich, který je na pokraji vyhynutí 

Policie zabavila pašerákům tisíce jedinců téměř vyhynulého tvora

15. dubna 2018 09:43 / Internet
 2   1
V polovině týdne zadržely madagaskarští úředníci nelegální zásilku vzácných živočichů. Během zásahu objevili téměř 11 tisíc želv paprsčitých, které jsou na pokraji vyhynutí. Zásilka byla určena pro zahraniční trhy.

Podle tamních úřadů se jedná o dosud největší zásilku nelegálně pašovaných zvířat na Madagaskaru. V rámci rozsáhlé operace policie zadržela tři osoby a všechny želvy byly umístěny do záchytné stanice, kde budou čekat na svůj další osud. Úředníci je pravděpodobně postupně vrátí zpět do přírody.

Problémem je jejich obrovské množství, díky tomu nemohou být navráceny do svého prostředí najednou. Zaměstnanci stanice je proto budou rozvážet také do vzdálenějších míst, aby je rovnoměrně rozmístili po ostrově.

Starat se o takové množství zvířat, která navíc byla ve špatném zdravotním stavu, je pro záchranáře velice náročné. Část zubožených zvířat již zemřela, přičemž v současné době jich žije stále něco přes 9500. Úřady pro záchranu co největšího počtu želv shání veterináře i dobrovolníky, kteří by pomohli s jejich péčí.

Světová populace želv paprsčitých je ve velkém ohrožení. Jde totiž o endemity, tedy zvířata, která nikde jinde na světě nežijí. Populace želv paprsčitých stále klesá, nebezpečí pro ně představuje například lov ve volné přírodě. Místní lidé totiž jejich maso velmi rádi konzumují. Odhady hovoří o tom, že ročně bylo kvůli masu zabito až 45 000 těchto želv, jejich maso je používáno především o Vánocích a Velikonocích. V posledních letech ale také přibývá lovu pašeráků z asijských zemí. V neposlední řadě stojí za snižováním jejich populace také stále ubývající plocha lesů, které ustupují zemědělství.

Podle světových organizací bez rázných kroků směřujících k jejich ochraně vyhyne zmíněný druh do 45 let. Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil želvu paprsčitou mezi kriticky ohrožené druhy, od roku 1975 je zařazena do druhé přílohy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin a chráněna madagaskarskými právy.

Želva paprsčitá je bohužel pouze jedním z mnoha tvorů, kteří na Zemi zažívají nelehké časy. Podobně jsou na tom také orangutani na Borneu nebo nosorožci v Africe. Tito tvorové se bez razantního zásahu tamních vlád stanou navždy pouhou vzpomínkou (čtěte: Farmáři na Borneu ve velkém zabíjí orangutany).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu