|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
PC a Mobil
V nejbližší době by většina světových výrobců Wi–Fi zařízení měla vydat opravné aktualizace 

Uživatelům internetu, kteří využivají Wi–Fi, hrozí vážné nebezpečí! Může za to závažná chyba v zabezpečení

17. října 2017 09:58 / Internet
 0   0
Nejnovější bezpečnostní analýza nepřináší zrovna dobré zprávy pro všechny, kdo používají pro přístup k internetu Wi–Fi sítě. Nebezpečí se týká dokonce i uživatelů, kteří mají síť zabezpečenou pomocí protokolu WPA2.

Závažná chyba v zebezpečení WPA2 totiž hackerům umožňuje provádět útok nazvaný „KRACK,“ jehož cílem je krádež citlivých informací, jako jsou čísla kreditních karet, přístupy k internetovým účtům, obsahy chatu, e-maily a fotografií. Nejhorší na tomto útoku je to, že se dá provést na všech sítích i s nejvyšší formou zabezpečení. Studii zveřejnil výzkumný pracovník v oblasti kybernetické bezpečnosti Mathy Vanhoef.

Detaily útoku je zbytečné vysvětlovat, jelikož jsou technického rázu a může jim rozumět pouze profesionál, ale podstatou věci je to, že útočník krade číselné klíče, které šifrují přenesená data. Většina útočníků používá speciální software, který běží na operačním systému Linux. Jakmile útočník klíč získá, což může nějakou dobu trvat, dostává plný přístup ke všem informacím jenž uživatel v dané síti přenáší.

Problém spočívá především v tom, že ochrana WPA2 je nejběžnější a nejdokonalejší forma zabezpečení Wi-Fi, kterou má k dispozici běžný uživatel. Předchozí protokoly, jako například WEP (Wired Equivalent Privacy) se již nepoužívají právě z důvodu snadného prolomení, které může být v řádu několika minut. Zabezpečení WPA2 bylo zavedeno v roce 2006, je v současnosti nejmodernějším standardem zabezpečení Wi-Fi.

Tuto chybu lze však opravit aktualizací ovladače Wi–Fi v počítači, telefonu, nebo tabletu. Organizace Wi-Fi Alliance již koncem srpna upozornila všechny výrobce Wi–Fi zařízení o těchto problémech. V nejbližší době by tedy měli výrobci reagovat a vydat opravné aktualizace.

Pokud tedy využíváte pro připojení k internetu Wi–Fi sítě, je potřeba být na pozoru a k citlivým údajům přistupovat pokud možno v bezpečných sítích. Jako extrémně nebezpečné jednání uživatele se považuje například využívání neznámých Wi–Fi sítí pro přístup k citlivým údajům. Další možností, jak se vyvarovat odposlouchávání, je také používání stránek s HTTPS zabezpečením nebo komunikační programy jako je Whatsapp, které mají šifrování a jsou tedy způsobilé k bezpečné komunikaci i přes nezabezpečené sítě.

 

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu