|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Tajemství svitku vědci rozluštili pomocí hi–tech výzkumu 

Vědci rozluštili tajemství fialových skvrn dávného pergamenu, který ukrýval po staletí zajímavý příběh!

04. října 2017 16:06 / Internet
 0   0
Před osmi sty lety v Itálii dospívající mladík Laurentius Loricatus nešťastnou náhodou zabil neznámého muže. Po hrůzné příhodě se vydal do jeskyně, ve které žil dlouhých 34 let a prosil boha o odpuštění za svůj hřích. Dnes je jeho příběh umístěn v tajném Vatikánském archivu na kusu starobylého pergamenu, jenže je pokrytý fialovými skvrnami.

Právě tyto fialové skvrny byly léta předmětem diskuzí odborníků. Tento pergamen totiž není jediný, na kterém jsou tyto fialové skvrny, naopak na pergamenech, které jsou staletí staré je tento jev běžný, nikdo se však nezabýval tím, proč tomu tak je.

Tým italských vědců, kteří se zajímají o lepší porozumění starobylému textu, se rozhodl identifikovat mikroby zodpovědné za fialové zbarvení některých jeho částí a použil zcela novou identifikační techniku. Pomocí této techniky objevili vědci na zbarvených částech mořské bakterie, což všechny udivilo. 

Vědečtí pracovníci provedli výzkum na miniaturních vzorcích fialových i čistých částech pergamenu, který byl vyroben z kozí kůže. Z těchto vzorků izolovali vzorky DNA, které odeslali do laboratoře v Texasu. Na základě bližší analýzy vědci zjistili celkem 957 druhů bakterií na fialových skvrnách a 407 druhů na nepoškozeném vzorku pergamenu, přičemž oba typy vzorků sdílely pouze 140 druhů. Zajímavostí pro vědce bylo, že nejčastějším typem bakterie na fialovém vzorku byla Gammaproteobacteria, která se nachází v oceánu a miluje sůl. 

Nyní bylo potřeba vyřešit otázku, jak se tam bakterie dostaly. Odpověď byla poměrně jednoduchá. Pergameny z kozí kůže se totiž dříve konzervovaly právě pomocí solných roztoků, která působila jako živná půda pro tento typ bakterie. Svitky pak byly většinou uskladněny někde ve sklepech či klášterech, kde byly vystaveny vlhkosti a měnícím se teplotám, a právě tímto způsobem začaly vzkvétat kolonie fialových bakterií.

Vědci pomocí nové techniky zodpověděli otázku, která po mnoho let neměla prakticky žádné logické vysvětlení. Stává se tak dalším z řady objevů, jejichž odhalení umožňují teprve současné technologie. O některých z nich jsme psali již dříve

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu