|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Nový průzkum vraku, který v minulosti již vydal cenné poklady, naznačuje, že se zde nachází další neobjevené předměty 

Unikátní objev: Vrak lodi z římského období nalezený u Antikythery, možná ukrývá další velký poklad!

05. října 2017 08:46 / Lund University
 9   1
Nejnovější řecká expedice učinila skvělý objev, když vyzvedla nové předměty z vraku lodi z řecko–římského období, který byl počátkem dvacátého století nalezen poblíž ostrova Antikythera. Kromě několika artefaktů, které tým našel, vše naznačuje, že se uvnitř vraku nachází minimálně sedm vzácných bronzových soch.

Nová expedice získala kromě několika vzácných předmětů z řecko–římského období, ohromující poznatky o možné existenci minimálně sedmi bronzových soch, které potopená loď stále ukrývá. Je neuvěřitelné, že tento známý vrak, který byl objeven před více než sto lety, stále vydává cenné artefakty.

Nejcennějším předmětem, který byl ve vraku nalezen je přitom starobylá kovová skříňka s převody, jejíž pravý účel vědci rozluštili teprve nedávno. O „počítači“ nalezeném ve vraku lodi jsme psali v tomto článku.

Pojďme ale zpět k objevu, který potápěči učinili během září. Při vynikajících povětrnostních podmínkách se expedičnímu týmu podařilo získat spoustu artefaktů. Z vraku vyzvedli například ulomené pravé rameno bronzové sochy, keramické štětce, hřebíky, fragmenty bronzových plášťů a také zvláštní kovový disk. Všechny artefakty si můžete prohlédnout v galerii.

Expediční tým následně provedl detailní skenování prostředí pomocí speciálních detektorů kovů, které vykázalo přítomnost nejméně sedmi dosud neobjevených bronzových soch. Tyto sochy jsou díky své váze pohřbeny ve větší hloubce, než byly nalezeny ostatní artefakty, a to je důvodem, proč dosud nebyly objeveny. Některé z nich se přitom nachází v okolí, a ne přímo ve vraku.

Na světě pravděpodobně neexistuje cennější naleziště předmětů z řecko–římského období než je vrak lodi z Antikythery. Loď, kterou potkal smutný osud, byla doslova přeplněna vzácnými artefakty, a proto dodnes vydává neuvěřitelné poklady. Padesát metrů dlouhé římské plavidlo se potopilo v roce 1 před naším letopočtem u malého ostrova Antikythera, který se nachází mezi Krétou a Peloponézem.

V tomto místě již bylo provedeno mnoho expedicí. Poslední z nich vyzvedla ze dna moře například luxusní keramiku, kotvu, závaží, historické nástroje, a dokonce kostru jednoho z námořníků, která v současné době podléhá analýze DNA.

Jednou z nejzajímavějších věcí ze zářiové expedice je zvláštní kovový disk o průměru kolem osmi centimetrů a čtveřicí kovových ramen s otvory pro upevnění. Archeologové se nejprve domnívali, že by to mohl být jeden z chybějících převodů mechanismu Antikythera, který byl používán k výpočtu pozic planet. Poté, co provedli rentgenovou analýzu, však zjistili, že se jedná o dekorativní předmět s obrazem býka. Pravděpodobně se tak jedná o štít malé sochy nebo součást vybavení plavidla.

Tým také nelezl součásti bronzového pláště a nohu připevněnou k podstavci, které byly pohřbeny pod balvany. Objev bronzové ruky a výsledky průzkumu detektorem objevitelům jasně napovídají, že se zde bronzové sochy opravdu nachází.

Bronzové sochy z tohoto období jsou přitom velice vzácné a v současné době se jich dochovalo pouze padesát kusů. Během středověké éry byly totiž často recyklovány spolu s velkým množstvím dalších bronzových artefaktů a vraky tak nabízejí jedinečnou možnost, jak se k takovým artefaktům dostat.

Jakmile bude hotová přesná lokalizace jednotlivých soch, bude následovat velice obtížné vyzvednutí, které bude pravděpodobně velice finančně náročné. Vedoucí týmu však uvedl, že je vyzvednou doslova za každou cenu. Další výprava je plánována na jaře roku 2018, kdy archeologové plánují prozkoumat také okolí potopené lodi.

Fotogalerie
Robert Bureš | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu