Vědci popsali dosud neznámý druh obřího krokodýla. Sedmimetrové monstrum obývalo řeky v Austrálii
Nově objevený druh prehistorického krokodýla gunggamarandu maunala, dokázali vědci z australského Queenslandu popsat díky části lebky, která byla objevena v oblasti Darling Downs. Tento druh patří do skupiny takzvaných tomistominů, kteří předtím na území Austrálie nebyli nikdy objevni.
V dneších dobách žijí v Austrálii pouze dva druhy krokodýlů. Prvním z nich je australský sladkovodní krokodýl a indicko-pacifický krokodýl, který obývá slané vody a je dosud největším žijícím plazem na planetě. Tento tvor může dorůstat do délky až šesti metrů a může vážit až jednu tunu. Jak ale naznačuje nejnovější výzkum, před miliony let obývali Austrálii ještě mnohem větší krokodýli.
Velké množství krokodýlů
V současné době existuje 21 pojmenovaných druhů vyhynulých australských krokodýlů za posledních 66 milionů let, což je doba známá jako kenozoikum. Devatenáct z nich patří do skupiny zvané Mekosuchinae, která byla nalezena pouze v Austrálii a jihozápadním Pacifiku. Tento druh krokodýlů existoval v mnoha různých velkostech od délky necelých dvou metrů až do délky okolo šesti metrů. Poslední krokodýli tohoto druhu přežívali na některých ostrovech a vyhynuli pravděpodobně po příchodu lidí.
Důležité poznatky
Nový objev krokodýla druhu Gunggamarandu maunala tak po desetiletích ukazuje, že v Austrálii nebyla zastoupena pouze jedna vývojová větev těchto predátorů. Výzkum naznačuje, že podčeleď Tomistominae žila na australském kontinentu souběžně s jinými druhy více než padesát milionů let. Výzkum je důležitou součástí poznání evoluce těchto obřích plazů. Dále čtěte: (Na českém území existovali gigantičtí krokodýli. Měřili až šest metrů).