V africké Botswaně hromadně vymírají sloni. Záhadnou katastrofu neznámé příčiny řeší biologové
V deltě řeky Okavango v africké Botswaně dochází v posledních dnech k umrtí několika stovek slonů a další rychle přibývají. Tito ohrožení afričtí savci podle očitých svědků někdy doslova padají mrtví k zemi. Do současné chvíle bylo podle tamních úřadů nalezeno nejméně 275 mrtvých těl.
Příčina úmrtí je stále záhadou
Biologové a ochránci přírody, kteří na místě zasahují, zatím vyloučili podíl pytláků na této katastrofě. Vzorky uhynulých zvířat nyní posílají do Zimbabwe, Jihoafrické republiky a Kanady, kde by měla být v laboratořích určena příčina náhlých úmrtí. Podle dosavadních informací se smrtí slonů nemá nic společného ani antrax, tedy sněť slezinná, která v této části Botswany divoká zvířata občas postihuje.
Podle leteckých průzkumů, které počátkem května provedla organizace Sloni bez hranic (EWB), je evidentní, že úmrtí zasáhlo slony všech věkových kategorií. Při pozorování si vědci všimli, že některá zvířata jevila známky velké slabosti a byla vyhublá.
„Někteří sloni působili dezorientovaně, měli potíže s chůzí, projevovali známky částečného ochrnutí nebo kulhání,“ uvedl ředitel EWB Mike Chase. Podle jeho slov byl dokonce spatřen jeden ze slonů, který chodil v kruhu a nedokázal změnit směr, přestože ho k tomu pobízeli další členové stáda.
Je potřeba jednat rychle
Organizace před několika dny uvedla, že zaznamenala celkem 356 mrtvých slonů a snaží se rychle zjistit, co je příčinou tak náhlého úmrtí. V současné době padá největší podezření na nějaký druh otravy nebo nemoci. Vědci však uvedli, že otrava je nepravděpodobná, protože nebyli pozorováni uhynulí mrchožrouti, které by musela postihnout také.
Sloni jsou v Africe velice ohroženým druhem, protože během 20. století jich byla většina vyhubena pytláky kvůli klům, po kterých je poptávka zejména v Číně. Stav slonů se však v posledních letech zvyšuje a v Africe jich nyní žije téměř 130 tisíc. Dále čtěte: (V pražské zoo se po letech narodilo slůně. Jeho pohlaví je zatím neznámé).