Umírající hvězda Betelgeuze vykazuje zvláštní chování. Nová měření naznačují náhlé zvýšení jasu
O zhasínající hvězdě Betelgeuze, která se nachází v souhvězdí Orionu přibližně sedm set světelných let od Země, se vědci domnívali, že pomalu umírá. Podle výsledků nejnovějších astronomických měření však jas této hvězdy nečekaně zesílil.
Betelgeuze se řadí mezi takzvané rudé obry, tedy hvězdy, které se nacházejí v závěřečné fázi svého životního cyklu. Vědci už delší dobu předpokládají, že hvězda může již brzy završit vesmírným výbuchem, který bude pozorovatelný i ze Země.
Stav, kdy hvězdy náhle pohasnou, zpravidla nastává těsně před konečnou explozí. Nedávné chování Betelgeuze tak vedlo vědce k přesvědčení, že její konec se nenávratně blíží. Výsledky nových měření však naznačují, že úroveň jasu se vrátilo na předchozí úroveň.
Hvězda je sice nestabilní a její jas pravidelně kolísá, ale poslední pohasnutí bylo opravdu výrazné. Mezi zářím 2019 a lednem 2020 se jí jas snížil o 25 procent. Podle vědců bude však pro přesnější prognózu ohledně hvězdy potřeba celá řada dalších měření.
Astronomové se tak budou snažit zjistit, co mohlo způsobit tak náhlé pohasnutí, když hvězda stále žije. Jednou z možností je, že povrch hvězdy se mohl náhle ochladit ze zatím neznámého důvodu. Vědci se budou nyní tomuto stavu snažit lépe porozumět, aby mohli s jistotou říci, která událost náhlé setmění způsobila. Dále čtěte: (Po více než deseti letech klidu se záhadná hvězda začíná probouzet k životu).