|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Tato unikátní stolní hra pochází z období Vikingů 

Tento extrémně vzácný artefakt pochází až z dávných dob Vikingů

11. února 2020 08:45 / Internet
 7   0
Práce archeologů je zdlouhavá a často také fyzicky náročná, ale existují objevy, které za tuto námahu skutečně stojí. Jedním z takových artefaktů je také velice dobře zachovaná stolní hra, která pochází z období dávných Vikingů. Tento unikát objevili vědci na ostrově u severovýchodního pobřeží Anglie.

Unikátní skleněný předmět vykopali archeologové na jednom z ostrovů na pobřeží severovýchodní Anglie. Později došli k závěru, že tento zláštní artefakt je ve skutečnosti více než 1200 let starou stolní hrou z dávných dob Vikingů.

Podle vědců se jedná o malou část stolní hry založené na podobném principu, jako jsou dnes šachy. Samotná figurka je pak vyrobena z kombinace bílého a modrého skla. Vědci na území Anglie dosud podobnou hru nikdy neobjevili.

Část vikingské stolní hry byla objevena na malém ostrově v místě zvaném Lindisfarne, které má v daném regionu obrovský náboženský a kulturní význam. Objevil ho během vykopávak tým vědců z Durhams university ve Velké Británii a archeologickou organizací DigVentures.

Odborníci se domnívají, že část této hry ztratil některý z Vikingů, který ji na místo přinesl během útoku na ostrov Lindisfarne. Podobné stolní hry totiž podle historických záznamů hrály dávné elity severní Británie ještě mnohem dříve než na území vstoupili Vikingové.

Hra je na podobném principu jako šachy a spočívá v tom, že král musí být bráněn proti skupině útočníků. Jedná se o vůbec první skleněnou stolní hru, která byla nalezena na území dnešní Británie. Podle archeologů je tedy artefakt jasným důkazem o historickém významu ostrova. Na místě nálezu byly objeveny také měděné prsteny, mince, špendlík a bronzová spona. Dále čtěte: (V egyptském Luxoru bylo objeveno dvacet sarkofágů s neznámými hieroglyfy).

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu