|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Kolem mladé hvězdy krouží čtyři obrovské planety 

Byla objevena unikátní planetární soustava. Tvoří ji gigantické světy obíhající mladou hvězdu

18. října 2018 11:08 / Internet
 31   1
Vědci objevili v historii astronomoie naprosto unikátní planetární soustavu, kterou tvoří obrovské planety obíhající nově zrozenou hvězdu. Soustava leží pět set světelných let od Země. Hvězda, kterou planety obíhají, je stará pouze dva miliony let, což je vesmírný unikát.

Astronomové již objevili ve vesmíru za pomoci výkonných teleskopů tisíce exoplanet. Jejich nový objev je ale v historii unikátní stářím mateřské hvězdy, kterou obíhají gigantické planety. Jejich mateřská hvězda je stará pouze dva miliony let.

Hvězda dostala název CI Tau a leží přibližně 500 světelných let od Země. Hvězda je v kosmickém měřítku a ve srovnání s naším Sluncem, které je pět miliard let staré, skutečné novorozeně. Kolem hvězdy tak stále krouží protoplanetární disk, ze kterého se formují planety.

V průběhu milionů let se tento disk zcela rozpadne podobně jako u našeho Slunce a zformuje se do měsíců nebo dalších planet. Aktuálně kolem hvězdy CI Tau krouží čtyři gigantické planety z nichž dvě jsou větší než Jupiter a další dvě přibližně o velikosti Saturnu. Planeta, která je nejblíže hvězdě, je největší exoplaneta, která kdy byla objevena.

Tyto planety vyřezávají mezery v protoplanetárním disku hvězdy, které jsou viditelné pomocí dalekohledu. Za unikátním objevem stojí výzkumníci z observatoře Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA).

Vědci nyní budou tuto planetární soustavu dále zkoumat. Od tohoto vesmírného unikátu si totiž slibují, že by mohl poskytnout důležité informace o samotném vzniku naší Sluneční soustavy. Dále čtěte: (NASA má problémy s dalším vesmírným zařízením. Tentokrát se porouchala rentgenová observatoř Chandra).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Témata: svět, planeta, vesmír, objev
Zavřít reklamu