|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Ostatní
Pára uvaří a zachová živiny 

Vaření v páře: Zdravá úprava, která má svá úskalí. Na co si dát pozor?

03. srpna 2019 09:51 / Shutterstock
 0   0
Vaření, dušení, smažení, pečení? O některých úpravách víme, že jsou problematické. Která je ale nejzdravější a proč? Třebaže byste možná chtěli odpovědět, že nejzdravější je vaření či dušení, nebyla by to úplně pravda.

Mezi jinými přípravami totiž vede vaření v páře. Je ale dobré vědět, proč tomu tak je, abychom potenciál tohoto způsobu vaření využili naplno. A také vědět, zda nemá toto vaření nějaká úskalí.

Vaření v páře zachová živiny i chuť

Jednoznačnou výhodou vaření v páře je skutečnost, že zachová živiny i chuť pokrmu. Při běžném varu ve vodě totiž většina látek prostě přestoupí do vody a různé složky potravin se nenávratně vylijí do odpadu. Vaření v páře tento proces neumožňuje. Potraviny tak mají docela jinou chuť, než byste čekali.

Intenzivní chuť potravin

Skutečnost, že při vaření v páře zůstává poměrně intenzivní chuť potravin, vede k tomu, že nemusíte výsledný pokrm tolik solit. Někteří si natolik pochutnávají na nové chuti jídla, že přestanou solit úplně. Tento způsob je tak vhodný pro všechny, kdo potřebují snížit svůj krevní tlak či jinak se vyhnout nadměrnému solení.

Šetříte čas i energii

Zajímavou skutečností je, že tepelná úprava v páře je poměrně šetrná na váš čas i peníze. Vzhledem k tomu, že parní hrnce obsahují několik pater, můžete v nich připravit různé pokrmy současně. Kombinace kuřecí kousky, brambory a zelenina proto vzniká naráz a s jedním generovaným množstvím páry. Starost o životní prostředí je součástí starosti o zdraví i nás, lidí.

Pozor na některé potraviny

Zatím jsme zmínili samé superlativy. Existují také nějaké zápory? Jsou pokrmy, které by se v parním hrnci připravovat neměly? Jedná se o přesně takové potraviny, které naopak potřebují, aby se z nich odplavily určité látky, případně aby teplota dosahovala spolehlivě 100 stupňů po určitou dobu. Problematická by tak mohla být příprava různých druhů fazolí, které jsou jedovaté, a dokonce při teplotách jen blízkých 100 stupňům jsou ještě jedovatější.

Také by si měli dát pozor lidé s nemocnými ledvinami, kteří potřebují, aby se varem ve vodě určité minerály, kterých se jejich tělo nemůže zbavit přirozenou cestou, uvolnily do vody a spolu s vodou byly z pokrmu odstraněny. Kromě těchto výjimek je ale vaření v páře zajímavou a zdravou alternativou.

Jsou pochopitelně pokrmy, které v páře připravit nelze. Pro lidské zdraví určitě nevadí, pokud jednou za čas budete mít i něco smaženého. Jen by to nemělo být příliš často a smažit byste měli jen na kvalitních olejích. I tak ale doporučujeme spíš úpravu pečením, která nevede k přepalování tuků. Chyby, které většina lidí dělá při vaření rýže a ohrožuje tak své zdraví. Čtěte více.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu