|  STYL
ne 10. prosince, svátek má Julie, zítra Dana
Zdraví
Okurková voda je nejen příjemným letním osvěžením, ale hlavně pořádným koktejlem vitaminů 

Okurková voda: Ideální nápoj na hubnutí, který s vaším tělem dokáže doslova divy

27. července 2019 11:29 / Shutterstock
 0   0
Okurková voda není pro příznivce zdravého životního stylu žádnou novinkou. Možná budete i vy překvapeni, co taková voda s dokáže. Posílí srdce, zlepší stav kostí, detoxikuje tělo a ještě vám pomůže zhubnout.

Okurková voda je ideální párty nápoj bez alkoholu, který vypadá úžasně ve velkých skleněných džbánech, v nichž se kromě plátků zelených okurek vznášejí kostky ledu, lístky máty či plátky citronu. 

Jednoduchá příprava a levné ingredience

Pokud si chcete udělat tento zdravý nápoj, postačí vám zhruba polovina salátové okurky na jeden litr pitné vody. Důkladně umytou salátovou okurku i se slupkou jednoduše nakrájíte na tenčí plátky a přidejte vodu, do které můžete přimíchat i lístky máty, citrónovou šťávu nebo plátky citronu, případně zázvoru. Takto připravený nápoj byste měli před podáváním nechat pěkně odstát, doporučuje se minimálně hodina, ale klidně nechte nápoj odležet i přes noc. A proč si zařadit okurkovou vodu do svého pitného režimu?

Pro krásnou pleť

Samotné dodržování pitného režimu prospívá organismu a vitamíny i minerály obsažené v okurkové vodě navíc zajišťují krásnou a zdravou pokožku. Například takový vitamin A, který zpevňuje a obnovuje kůži nebo betakaroten chránící před ultrafialovým zářením, případně kyselina pantotenová se zklidňujícími účinky. Avšak i minerály, jako jsou zinek, hořčík, vápník a především křemík, představují mix prospěšný nejen pro pokožku, ale jsou také ideální i pro udržení zdraví a pevnosti nehtů či vlasů.

Účinný detox 

Látky obsažené v okurkách, a to především antioxidanty - vitamin C, betakaroten, quercetin, apigenin či lutein - dělají z okurkové vody již léty ověřený detoxikační nápoj. Okurková voda tak kromě blahodárné hydratace a pročišťování ledvin eliminuje volné radikály a vyplavuje z organismu toxiny. Na posílení detoxikačních účinků je vhodné do okurkové vody přidat citrón.

Hubnutí je jednodušší

S detoxem organismu se jednoznačně spojuje i zdravé hubnutí. Steroly v okurkách zase snižují vysoký cholesterol. Pitím okurkové vody si zajistíte nejen dokonalou hydrataci organismu, ale i žaludek si udrží pocit plnosti, takže tvrzení, že hlad je někdy jen převlečená žízeň, si můžete sami ověřit během letních veder se sklenkou okurkové vody v ruce.

Pro zdravé kosti

Okurky obsahují křemík i vitamin C a ty jsou spolu s vitaminem D a vápníkem klíčové pro zdraví kostí.

Ochrana před chronickými onemocněními

Výzkumy dokládají, že okurková voda je účinnou prevencí vzniku diabetes, Alzheimerovy choroby, onemocnění očí a dalších chronických chorob. Okurka navíc obsahuje množství antioxidantů, a tak zpomaluje přirozené stárnutí.

Proti překyselení organismu

Kromě detoxikačních a protizánětlivých účinků jsou okurky známé tím, že patří mezi výrazně zásadité plodiny. Pitím okurkové vody tedy rovněž zabraňujete i škodlivému a choroby podporujícímu překyselení organismu.

Protirakovinné účinky

A aby toho nebylo málo, okurková voda snižuje i riziko některých druhů rakoviny. Fytonutrientové sloučeniny nacházející se v okurce, a to lignany a cucurbitaciny, mají totiž protirakovinné účinky. V této souvislosti se hovoří zejména o rakovině vaječníků, prsu, prostaty, plic a také o prevenci rakoviny slinivky. Salátová okurka má ještě mnohem více pozitivních účinků. Čtěte více.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu