|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Vysoký cholesterol je prevít, neboť vás může nenápadně zabíjet  

Nebolí ani nesvědí. Přitom vám pomalu ale jistě užírá zdraví

24. července 2019 08:36 / Shutterstock
 0   0
Vysoký cholesterol navenek nebolí, nesvědí, neškodí. Ovšem ve skrytu našeho těla pilně pracuje. Ukládá se do stěn tepen, čímž urychluje aterosklerózu. Důsledky tohoto procesu člověk zpravidla pocítí až za mnoho let. A pak už může jít i o život.

Lidské tělo určité množství LDL-cholesterolu potřebuje pro tvorbu vitamínu D, steroidních hormonů a žlučových kyselin. Ale pokud je ho v těle nadbytek, začne se ukládat v tepnách a tvořit tzv. ateromové pláty. Ty se postupně zvětšují, tepnu pomalu uzavírají a cílový orgán je dlouhodobě nedokrvený.

Díky tomu, že vše trvá delší dobu, je tělo schopné se tomuto stavu částečně přizpůsobit. Dochází k tvorbě nových cest, které místo uzávěru obtékají. Orgán přesto bývá zmenšený a méně výkonný. Navíc může dojít k odtržení části plátu nebo k jeho prasknutí. V tomto místě se pak vytvoří krevní sraženina, která tepnu uzavře celou. Neodstraní-li se včas, hrozí celkové odumření tkáně, která je danou cévou zásobena.

Postižena bývá velká část organismu

Cévy v těle tvoří bohatou síť dodávající orgánům a tkáním kyslík a živiny. Dojde-li tedy k urychlení aterosklerotického procesu, je zpravidla postiženo již více důležitých oblastí v našem těle. 

Ohrožený mozek

Pokud jsou mozkové tepny uzavírány pozvolna, následky se rozvíjejí plíživě a dlouho poměrně nenápadně. Jak se razantní či pozvolný uzávěr tepny u člověka konkrétně projeví, to závisí na tom, v které oblasti mozku k procesu dochází. Symptomy tak bývají velice rozmanité. Jedná se například o změny v psychice nebo pohybových schopnostech.

Srdce v ohrožení

Postupné zužování věnčitých tepen srdce způsobuje ischemickou chorobu srdeční. Jejím nejvýraznějším projevem jsou bolesti na hrudi, tedy angina pectoris. Dojde-li k porušení plátu, tepna se kompletně uzavře a vzniká nestabilní angina pectoris nebo infarkt myokardu. Jedná se o život ohrožující stavy vyžadující co nejvčasnější lékařský zásah.

Tepny

Aterosklerotické pláty, obzvláště ty zvápenatělé, dělají stěnu tepen tužší. Srdci pak dá větší práci krev do nich napumpovat a krevní tlak bývá vyšší. Navíc se na jeho růstu může podílet i uzávěr tepen zásobujících ledviny, které se na regulaci krevního tlaku podílejí.

Žlučové cesty

Zvýšený cholesterol způsobuje nerovnováhu ve žluči, což často vede k tvorbě kamenů a ve výsledku až ke žlučníkovým záchvatům.

Ischemická choroba dolních končetin

Při postupném aterosklerotickém uzávěru tepen nohou se rozvíjí ischemická choroba dolních končetin. Pokud dojde k akutnímu uzávěru tepny krevní sraženinou z důvodu poškození aterosklerotického plátu, hrozí rychlé odumření končetiny v oblasti zásobované danou tepnou. Jedná se proto o stav vyžadující rychlý zásah lékaře.

Hýbejte se, nestresujte se a správně jezte

To, že stres zvyšuje hladinu cholesterolu, může řadu lidí překvapit. Dokazují to ale přesná měření. Když se například lidé dostanou do stresujících životních situací, lékaři jim obvykle nenaměří jen vyšší hladiny stresových hormonů, ale také vyšší koncentraci cholesterolu.

Důležité je zařadit do jídelníčku ty správné potraviny. Jedná se o ryby, které obsahují hodně omega-3 nenasycených mastných kyselin, různé druhy ořechů, olivový a řepkový olej.

Hladinu cholesterolu ovlivňuje také přiměřený každodenní pohyb. Stačí 20 až 30 minut svižné chůze denně. Třeba na cestě do práce nebo z ní. Měli bychom zvládnout asi 10 000 kroků denně, což je asi 4–5 kilometrů. Chůze prospívá našemu zdraví víc, než si mnozí myslí.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu