|  STYL
út 2. července, svátek má Patricie, zítra Radomír
Zdraví
Deprese je jedna z nejčastějších duševních poruch 

Příznaky deprese, které byste rozhodně neměli podceňovat

07. května 2019 20:25 / Shutterstock
 0   0
Deprese představuje jednu z nejčastějších psychických poruch. Ačkoli počet takto trpících lidí stále stoupá, nebývá vždy úplně lehké nemoc zpočátku rozpoznat. Napovíme, které příznaky bychom u sebe či svých blízkých rozhodně neměli přehlížet.

Deprese je jedna z nejčastějších duševních poruch. Nejméně jednou za život prožije depresi až třetina populace, sedm procent populace jí pak trpí opakovaně. Podle lékařů se žádná fyzická bolest nevyrovná té, kterou pociťujeme ve vážné depresi. Nějakou tou bolístkou čas od času trpí každý, ale jak poznáte, že už začínáte mít problém?

Jaké jsou příznaky?

Vedlejší příznaky jsou velmi pestré. Každý člověk trpící depresí má svojí vlastní, často proměnlivou kombinaci. Lze sem zařadit:

  • Sníženou schopnost soustředění a pozornosti. Lidé v depresi mívají například problém koncentrovat se na čtení, mohou mít celkově zmenšenou pozornost až pocit prázdna v hlavě.
  • Nízké sebehodnocení a sebedůvěru. Při těžké skleslosti často pacient přičítá své problémy špatnému charakteru či nedostatku vůle. V porovnání s ostatními lidmi si připadá méněcenný.
  • Pocity neopodstatněné viny a nehodnosti. Jedinci s depresí mívají myšlenky často zkresleny zhoršenou náladou, viní sami sebe ze slabosti nebo neschopnosti. Mohou mít i pocit, že jsou pro své okolí pouze zátěží.

  • Smutné a pesimistické výhledy do budoucnosti. Nemocný vidí svůj život jako beznadějný, je přesvědčen, že už bude jenom hůř. Nedokáže se těšit na události, které mu dříve přinášely radost, jako jsou dovolená či narození vnoučete.
  • Myšlenky nebo pokusy o sebepoškození či sebevraždu. Velmi závažný příznak, který by měl vždy vést ke konzultaci s odborníkem.
  • Poruchy spánku. Časté je probouzení se brzy nad ránem, kdy pacient již neusne. Jindy ani dostatečný počet hodin spánku nepřináší osvěžení.
  • Změněná chuť k jídlu. Typicky bývá snížená, může být ale naopak i neobvykle vysoká, to když nemocný stres „zajídá“. Běžné jsou též výrazné změny váhy během krátké doby.

Bez léčby nemáte šanci

Škála signálů deprese je velmi široká. Některý z výše uvedených stavů se během života dotkne téměř každého z nás, ovšem většinou se o hlubokou skleslost nejedná. Dny bez energie, špatný spánek nebo zhoršené soustředění jsou většinou spíše běžné reakce na momentální těžší situace. 

Pro depresi je typická kombinace více příznaků, délka trvání a výrazné narušení fungování v běžném životě. V případě, že u sebe či blízkého člověka pozorujete výraznou změnu v chování a prožívání oproti minulosti, neuděláte chybu, když mu citlivě doporučíte probrat situaci s psychologem či psychiatrem. V současné době existuje mnoho možností léčby deprese. A bylo by chybou bát se požádat o pomoc. (Dále čtěte: Syndrom zlomeného srdce. Jak rozchod působí na náš organismus).

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu