|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Kozinec disponuje širokými léčivými vlastnostmi 

Zapomeňte na léky. Na posílení imunity zabere obyčejná bylina

01. května 2019 12:46 / Shutterstock
 0   0
Bylinka známá pod tak trochu úsměvným jménem kozinec blanitý má krásné různobarevné květiny a nápadné listy. Nezaujme však jen svým vzhledem, ale především léčivými vlastnostmi.

Kozinec obsahuje množství účinných látek a má vliv například na krevní tlak, imunitu, nervový systém i pokožku. Z rostliny se přitom využívá zejména kořen. V následujícím článku vám prozradíme, jak působí kozinec blanitý na náš organismus a jakými způsoby ho můžeme využít.

Kde najdeme kozinec blanitý?

Kozinec blanitý je víceletá až vytrvalá léčivá bylina, respektive keř, který obvykle dorůstá výšky kolem jednoho metru. Kozinec se řadí mezi nejrozšířenější rody rostlin na světě. Rozeznáváme až 3000 různých druhů. Tento rod je rozšířen téměř po celém světě, ale zejména na severní polokouli. Značné množství druhů se vyskytuje například v Severní Americe, v severozápadní Číně, v Japonsku, jižním Mongolsku, ale přezimuje také u nás. Jde o světlomilnou rostlinu, na kterou je možné narazit v údolích řek i v lesích. 

Jak kozinec rozpoznáte?

Kozinec blanitý je charakteristický zejména svým dlouhým hrubým mrkvovitým kořenem, který má žlutohnědou barvu. Jeho listy jsou na větvičce rozesety po 12 až 16 párech. Květy kozince jsou uspořádány do třásní a mají převážně žlutou, bílou, narůžovělou nebo až fialovou barvu, případně jsou i dvoubarevné, například růžovo-bílé. Jejich kalich má tvar zvonku. Typické jsou i jeho tenké podlouhlé kožovité lusky, které obsahují semena ledvinovitého tvaru. 

Jaké účinné látky kozinec obsahuje?

Kozinec blanitý má tři základní složky, které se významně podílejí na jeho léčivém působení. Kořen kozince obsahuje saponiny, astragalosidy, flavonoidy a polysacharidy, zvané astragalany, což jsou velmi aktivní látky. Saponiny jsou známy svou schopností snižovat cholesterol, posilovat obranyschopnost, a tím pádem i čelit rakovině. Flavonoidy mají antioxidační účinky, pomáhají při odstranění volných radikálů z těla a umožňují předcházet kardiovaskulárním a onkologickým onemocněním. Třetí složka, jíž tvoří polysacharidy, se vyznačuje antimikrobiálními, antivirovými a protizánětlivými účinky.

K dalším látkám obsaženým v kozinci patří glukany, nenasycené mastné kyseliny, například linolová, aminokyseliny, slizy a podobně.

Účinky na naše zdraví

Kozinec blanitý má nemalý vliv na lidské zdraví. Už několik tisíciletí je považován v rámci tradiční čínské medicíny za léčivou rostlinu velkého významu. Jak našemu zdraví pomáhá?

  • Kozinec v první řadě výrazně podporuje imunitní systém člověka.
  • Má vliv na aktivaci imunitních buněk v těle člověka.
  • Zlepšuje přirozenou obranyschopnost organismu i odolnost vůči psychické či fyzické zátěži.
  • Kozinec může být výborným pomocníkem při rekonvalescenci, například po léčbě nádorových onemocnění, chemoterapii a podobně.
  • Také je známý svým pozitivním vlivem na cévní systém. Využívá se při problémech s vysokým krevním tlakem i jako prostředek k posílení srdce a podporu správného krevního oběhu.
  • Kromě toho působí na normalizování hladiny cukru v krvi.
  • Přispívá k pročištění močových cest i ledvin a zajišťuje správnou funkci vylučovací soustavy. 

Jak kozinec využít?

Ze sušeného kořene kozince blanitého si můžete připravit léčivý čaj i tinkturu.

Čaj z kozince

Pro přípravu kozincového čaje vám postačí obvykle jedna čajová lžička sušeného kořene na 250 ml vroucí vody. Nápoj nechte louhovat asi 10 minut a sceďte. Denně si při zdravotních potížích můžete dopřát jeden až tři šálky čaje z kozince. Doporučená denní dávka je přitom do 18 gramů. 

Tinktura z kozince

Příprava je jednoduchá. 25 g kořene kozince blanitého zalijeme 100 ml 70% alkoholu a 14 (nebo i více) dní macerujeme. Často protřepáváme. Pak přecedíme, vylouhovaný kořen vymačkáme a obě tinktury slijeme. Uchováváme v ledničce.

Pozor. Této bylince by však měly vyhýbat těhotné a kojící ženy a jedinci užívající léky na potlačení imunity. Výborný přírodní antioxidant je rovněž hřebíček. Více jsme psali zde.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu