|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Kysané zelí je plné zdravých vitaminů a probiotik 

V jednom hrnku kopec vitaminů a minerálů. Přírodní lék, který opravdu funguje

15. dubna 2019 19:22 / Shutterstock
 0   0
Základ jídla našich předků ještě před pár desítkami let tvořilo několik málo potravin. Mezi ně patřilo i zelí. Lék našich prababiček, který stále funguje. Pojďme si přiblížit, s jakými obtížemi kysané zelí pomůže.

Už za dob starých mořeplavců nesmělo kysané zelí chybět na žádné mnohaměsíční plavbě. Nakrouhané naložené listy bílého zelí dodávaly námořníkům sílu při těžké práci a chránily posádku před obávanými kurdějemi. Také dnes může kysané zelí prokázat našemu tělu nejednu službu.

Přednosti kysaného zelí

Kysané zelí je hlávkové zelí, které projde procesem fermentace. Ta změní strukturu a chuť produktu. Hlavně ale způsobí, že kysané zelí získá velké množství zdraví prospěšných látek.

Co obsahuje hrnek kysaného zelí?

  • sedm gramů sacharidů
  • pouhé dva gramy cukru
  • deset procent denní dávky vitaminu C
  • jedenáct procent doporučené denní dávky vitaminu K
  • po pěti procentech doporučené denní dávky vitaminu B6 a kyseliny listové
  • dvacet procent denní dávky sodíku. Najdeme tam i železo a mangan, draslík, proteiny a hlavně probiotika, která jsou podstatná pro správné fungování zažívání, imunity, ale také nervové soustavy.

Na co kysané zelí pomáhá?

  • Díky svému obsahu vitaminu C, vitaminu B6 a kyseliny listové drží zelí na uzdě hladinu homocysteinu a tvoří tak klíč k pevnému zdraví a dobré imunitě vůči prakticky všem nemocem.
  • Rozhodně zelí udržuje správnou funkci střev, odstraňuje problémy s pokožkou, nadýmáním, zácpou, únavou a další nemoci, které jsou navázané na špatně fungující střeva.
  • Reguluje hladinu cholesterolu.

Ideální po léčbě antibiotiky

Zvýšenou pozornost bychom proto měli věnovat konzumaci zelí zvlášť po nasazení antibiotik, která sice mohou pomoci našemu tělu v boji se zlými bakteriemi, ale současně obvykle vytlučou i bakterie zdravé. 

Proti nádorovému bujení

Kysané zelí má pozitivní vliv i jako ochrana před některými typy nádorového bujení. Vychází se přitom ze studie, která prokázala, že zvýšený přísun Lactobacillu reuteri, který je obsažen v kysaném zelí, v kefíru a v jogurtech vede k ovlivnění produkce imunitních buněk, které jsou schopné likvidovat některé nádorové buňky. Příkladem může být rakovina prsu, ale i další typy nádorů, jako je rakovina jater, střev a plic.

Lék na oči a kůži

Kysané zelí obsahuje i vitamin A, takže působí pozitivně na oči. Funguje též jako silný antioxidant. Proto pomáhá vylučovat z těla volné radikály a udržuje tak naše tělo a obzvlášť oči a kůži mladší a zdravější.

Zatočí se záněty

Další oblastí, kterou kysané zelí přímo ovlivňuje, jsou různé záněty v těle. Budou nás tedy méně bolet klouby a ovlivní se opět i některé druhy rakoviny, které vznikají na základě vleklých zánětlivých procesů. 

Jak zelí konzumovat a kolik

Kysané zelí je zdravé syrové i vařené. Je jasné, že vařené zelí ztrácí svůj obsah vitaminů, takže určitě stojí za to zařadit kysané zelí do jídelníčku v čerstvé podobě. Pro dosažení pozitivního vlivu na naše zdraví stačí už několik lžic denně. Jestliže vám zelí chutná, pak si ho můžete dát i více. Nezapomínejte, že obsahuje dost soli. Není proto vhodné dávku přehánět a je zase dobré sůl v jiných pokrmech ubrat. Zelí nedoslazujte a samozřejmě nedoplňujte knedlíky a dalšími potravinami, které naše zdraví ničí. (Dále čtěte: Konec vylévání vody ze zelí! Její neuvěřitelné vlastnosti vás dostanou).

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu