|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Malé řezné rány nebo škrábnutí se většinou obejdou bez odborné pomoci 

Poraněná kůže je vstupní branou infekce: Kdy je nutné vyhledat lékaře?

15. dubna 2019 16:49 / Shutterstock
 0   0
Kůže je největším orgánem lidského těla. Je to bariéra chránící organismus před mikroby. Když se pokožka poruší, může dojít k infekci. Drobná poranění pokožky většinou zvládneme vyřešit doma. Někdy ale dojde i k vážnějšímu úrazu. Poznáte, kdy je lepší svěřit se do rukou odborníka?

Rány lze dělit podle různých hledisek. Nejčastěji se na základě délky trvání rozlišují rány akutní a chronické. Akutní rány vznikají náhle ve zdravé tkáni a jsou především traumatické. Chronické vředy se často vyvíjí u infikovaných ran nebo na kůži změněné či špatně vyživované

Akutní poranění

Akutní poranění vzniká důsledkem náhlého poškození pokožky při úrazu. Většina těchto ran se hojí dobře a bez komplikací. Patří sem třeba nejrůznější řezné rány.

Chronické rány

Chronické rány se naopak hojí špatně. Nejčastěji je to způsobeno infekcí, chronickým drážděním a nedostatečným okysličením poškozeného místa.

Kdy je dobré vyhledat lékaře?

Varovných příznaků, že se poranění nehojí tak, jak by mělo, je několik:

  • Objeví se zvýšená teplota či zduření mízních uzlin
  • Nastoupí velká bolest nereagující na léky.
  • Zvětšuje otok rány, její zarudnutí, krvácení nebo se objeví hnisavý výtok.

Čistou ránu může lékař sešít pomocí vstřebatelného a nevstřebatelného šití. Stehy se obvykle odstraňují za 7–10 dní. Ne vždy se však poškozené místo hned uzavře. Pokud existuje riziko zanícení rány, ponechá se otevřená, aby se vyčistila. Rozhodnutí je na lékaři. 

S čím k doktorovi nemusíte

Malé řezné rány nebo škrábnutí se většinou obejdou bez odborné pomoci. Stejně tak si poradíte i s poraněními, která nejsou příliš hluboká a nenacházejí se v problematických oblastech, jako je například obličej. Ani k ranám, u kterých dokážete zastavit krvácení během deseti minut jemným stlačením postiženého místa, nemusíte volat lékaře. Vždy se však ujistěte, že v ráně nezůstaly žádné nečistoty. Je také dobré vědět, zda jste byli v posledních deseti letech očkováni proti tetanu. Pokud ne, nechte se přeočkovat. (Dále čtěte: Trápí vás popraskané paty? Mrkněte, co vám zaručeně pomůže).

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu