Největší zabiják vztahu. Pozor, ať vám nepřeroste přes hlavu
Chorobná žárlivost často bývá smrtícím úderem ve vztahu. Zničí takřka úplně všechno, co partneři za celou dobu vztahu budovali. Začíná to poněkud nevinně. Otázky typu, kde jsi byla, s kým, kdy přijdeš, začnou být na denním pořádku. Nejprve to partnerce přijde milé, postupem času se však tón hlasu mění a otázky se začnou měnit v příkazy.
Čím více má žárlivec dojem, že je jeho vztah ohrožen, tím manipulativněji se chová a ignoruje potřeby svého partnera. Žárlivost může dojít až do takových mezí, že dotyčný na svého partnera křičí, hádá se s ním, nebo ho dokonce fyzicky napadá, a to třeba i před ostatními lidmi. Citové výbuchy už nedokáže ovládnout. Pokud se cítí být zanedbáván, může nastolit docela slušný domácí teror. Žárlivý člověk je přesvědčen o své pravdě a podle toho se chová. Stává se z něj diktátor a jedná se svým partnerem jako se svým majetkem.
Používá váš partner tyto věty? Zbystřete!
- Do půlnoci budeš doma!
- Pokud tam bude on, nikam nepůjdeš!
- S ním už si nebudeš psát!
- Nikam nepůjdeš, zůstaneš doma!
Lustrování osobních věcí
Dalším varovným signálem je kontrolování a lustrování osobních věcí. Nejčastěji jde o mobilní telefon, ve kterém žárlivec kontroluje příchozí a odchozí zprávy i hovory, kam, kdy a jak dlouho se volalo. A samozřejmě nelze vynechat ani internet, kdy dotyčný stále lustruje facebookovou stránku svého partnera a kontroluje každý příspěvek. Na téma žárlivost jsme více psali zde.
Co dělat?
Chorobná žárlivost může zajít tak daleko, že se člověk může stát obětí domácího násilí i týrání. V takovém případě neváhejte, dotyčného nekompromisně opusťte a odejděte od něj co nejdál. Stejně jako se nedá žít s notorickým alkoholikem, stejně tak se nedá žít s chorobným žárlivcem. Jediné řešení je vzít nohy na ramena, dokud je čas.