|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Přinášíme pár tipů, díky kterým bude váš ucpaný nos už jen minulostí 

Trápí vás ucpaný nos? Zkuste bezva pomocníky, díky kterým budete volně dýchat

24. ledna 2018 11:04 / Shutterstock
 4   1
Ucpané dutiny jsou problémem, který postihne během chladného zimního počasí nejednoho z nás. Co tedy dělat v případě, když nám obyčejný kapesník jednoduše nepomáhá?

Řešením by mohly být kapky, které se dají jednoduše zakoupit v lékárně. Ty však mohou při častém používání způsobit podráždění sliznice nosu. Navíc nejsou úplně nejlevnější. Lepší volbou by mohly být různé bylinky, olejíčky či další přírodní suroviny, které jsou zároveň velmi šetrné. Přinášíme pár tipů, díky kterým bude váš ucpaný nos už jen minulostí.

Mořská sůl

Nejznámější pomocník v boji proti hlenům je mořská sůl, kterou má doma asi každý. Využít ji můžete hned dvěma způsoby. Tou šetrnější metodou je napařování. Připravte si hrnec s horkou vodou, přidejte několik velkých lžic mořské soli, přikryjte se ručníkem a snažte se zhluboka dýchat nosem.

Druhým způsobem je propláchnutí dutin nasátím malého množství solného roztoku nosem. Může se to zdát nepříjemné a také to moc příjemné opravdu není, ale je to účinné. Mořská sůl má mimo jiné antiseptické účinky, napomáhá udržovat zdravé a čisté dýchací cesty a zmírňuje projevy alergie a astmatu.

Cibule a česnek

Inhalovat můžete i výpary z cibule a česneku. V tomto případě nepotřebujete horkou vodu. Česnek či cibuli nakrájejte a opět se přikryjte ručníkem. Ideální je, pokud se vám spustí slzy. Postupně se totiž zvýší i výtok z nosu a nastane uvolnění hlenů. Cibule a česnek navíc obsahují látky, které působí antibakteriálně.

Křen

Křen je další pomocník, který vám pomůže volně dýchat. Blahodárně působí nejen při ucpaném nosu, ale i při zánětu dutin. Účinně odstraňuje nahromaděné hleny, zmírňuje projevy nachlazení i plicních infekcí. Křen je nejúčinnější v syrovém stavu. Ideální je si ho nadrobno nastrouhat a konzumovat. Doporučená denní dávka je jedna malá lžička, maximálně třikrát denně. Co všechno ještě umí obyčejný křen, se dočtete v našem jiném článku.

Bylinky

Nedá se přesně říci, která bylinka je nejlepší na uvolnění ucpaného nosu. Existuje totiž hned několik druhů, které můžete vyzkoušet. Mezi nejvhodnější bylinky patří máta, heřmánek, rozmarýn, tymián nebo jehličí borovice. V sušené či čerstvé podobě je opět přidejte do horké vody a inhalujte. Stejně vám neuškodí, pokud si z nich připravíte čaj. Výpary z máty mají dezinfekční a protizánětlivé účinky. Květy heřmánku jsou zase účinné i při zánětech dýchacích cest.

Zázvor a skořice

Proti špatné průchodnosti dýchacích cest dokáže bojovat i zázvor či skořice. Zázvor zlepšuje dýchání i vykašlávání. Skořice má silné antiseptické a antibiotické účinky a dokáže uvolnit hleny. Z obou surovin si můžete připravit léčivý čaj. Zázvorový čaj si připravte z čerstvě nastrouhaného kořene a skořicový z celé nedrcené skořice. Znáte poslední banánovo skořicový hit?

Horký obklad

Nakonec máme pro vás ještě jeden jednoduchý typ, který se určitě vyplatí alespoň vyzkoušet. K uvolnění ucpaného nosu totiž velmi dobře přispívá teplo. Musí však jít o suché teplo. Na obklad je tedy ideální použít například gelový nahřívací polštářek, klidně však můžete nahřát i malý ručník. Zdroj tepla aplikujte na oblast čelních dutin a počkejte, dokud se nos začne uvolňovat.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu