Braňte se onemocnění rakovinou. Způsob vás možná překvapí, ale podle vědců funguje
Může se vám to zdát přitažené za vlasy, ale každý pohyb se počítá. S tímto typem prevence proti rakovině přišli jak odborníci, tak i samotní nemocní, kteří výsledky zakládají na vlastních zkušenostech.
Zkušenosti žen s rakovinou prsu
V tomto konkrétním případě šlo o pacientky s rakovinou prsu, které do svého léčebného procesu zařadily i cvičení. Ženy cvičily s mírnou intenzitou (na 60 až 85 % svého maximálního tepového maxima) 20 či 30 minut třikrát týdně po dobu čtyř až dvanácti týdnů. Nešlo přitom o nic zbytečně komplikovaného, jejich pohybový program zahrnoval hlavně jízdu na kole a procházky. Všechny ženy následně udávaly, že se cítí jak po fyzické, tak i psychické stránce lépe a snáze se vyrovnávaly s následky chemoterapií i ozařování.
Jaké jsou přínosy cvičení?
- Pokles stavů nevolnosti a vyčerpanosti.
- Zlepšení nálady a zvýšení sebevědomí.
- Posílení branyschopnosti organismu.
- Celkově se nemocným pozvedne kvalita života.
Cvičení jako prevence proti rakovině
Americká společnost zabývající se rakovinou má jasný recept, jak předejít rakovině. Doporučuje cvičit 30 minut denně 5 dní v týdnu. A nemyslí tím pouze mučení v posilovně. Pod pojem cvičení se dá totiž zahrnout i spousta dalších zajímavých aktivit.
Procházky a turistika
Najděte si málo frekventovaný chodník či park a prostě choďte. Vezměte si s sebou něco na poslouchání a procházejte se, co hrdlo ráčí. Pokud milujete přírodu, nebojte se podniknout třeba i náročnější túru.
Tanec
Plní všechny požadavky na cvičení, přitom pohybovat se v rytmu hudby můžete stejně dobře doma jako v tanečních pro pokročilé.
Plavání
Má mezi jinými cvičeními výjimečné postavení, protože zapojuje prakticky všechny svalové skupiny. Navíc je to pohyb s příznivým efektem na srdce.
Kolo či rotoped
Nedopusťte, aby se z vašeho domácího šlapadla stal jen drahý věšák. Jeho velikou předností je, že můžete kontrolovat tep a zátěž v teple domova. Pro příznivce přírody poslouží ke stejným účelům klasické kolo. Ať už doma, či venku, půlhodinka pět dní v týdnu by neměla být problémem.
Cvičení v jakékoliv formě má prostě smysl
Kromě dobrého pocitu z toho, že pro sebe něco děláte, můžete navíc předcházet i rakovině. Nebojte se znovu začít hýbat, třeba i jinak, než jste byli dosud zvyklí. Zkuste procházky, kolo či něco úplně nového. Život je vzácný dar, prožijte ho naplno a jinde než jen v křesle nebo na gauči před televizní obrazovkou. Dále čtěte: Druhé nejčastější a velmi zákeřné nádorové onemocnění trávicí trubice. Poznejte rizikové faktory a příznaky včas.