Bolí vás po jídle břicho? Pozor, na vině může závažné onemocnění
Slinivka břišní neboli pankreas je uložena v horní zadní části břicha. Je to žláza, která produkuje jednak hormony regulující hladinu cukru v krvi, jednak trávicí enzymy. Ty jsou speciálním kanálkem transportovány přímo do střev, kde zajišťují trávení tuků, cukrů i bílkovin. Při chronickém neboli dlouhotrvajícím zánětu slinivky nám ale hrozí víc než jen trávicí potíže.
Chronická pankreatitida
Přesný proces, kterým chronická pankreatitida vznikne, je často neznámý. Její příčinou je až v 70 % případů nadměrná konzumace alkoholu, druhým nejčastějším viníkem jsou žlučníkové kameny, které se opakovaně uvolňují, prochází společným žlučníkovo-pankreatickým vývodem a dráždí slinivku. Může být ale i důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu, ucpání pankreatického duktu nebo autoimunitního onemocnění. Někdy je dědičná a začíná se vyvíjet již v dětství. I když se jedná o zánět, agresivní bakterie zde nehledejte – tkáň slinivky se pomalu a postupně ničí vlastními imunitními mechanismy.
Jak se pankreatitida projevuje?
Člověk s tímto onemocněním nemusí na začátku pociťovat žádné obtíže. Když poškození pankreatu dosáhne určitého, mnohdy již závažného stadia, může se objevit:
- bolest v horní části břicha, někdy se zhoršující po jídle a pití, která se může šířit i do oblasti zad
- nevysvětlitelný úbytek na váze
- nevolnost, zvracení
- průjem
- světlá stolice s mastnou tukovou konzistencí
Co hrozí při chronické pankreatitidě?
Na rozdíl akutní pankreatitidy, nepředstavuje ta chronická bezprostřední ohrožení života. Není ale namístě brát ji na lehkou váhu. Nemocnému hrozí:
- výrazně zhoršené trávení vedoucí k podvýživě
- cukrovka v důsledku zániku buněk produkujících inzulin
- rozvoj závažné akutní pankreatitidy
- pseudocysty v pankreatu, hrozící vznikem infekce nebo vnitřního krvácení
- vznik rakoviny slinivky
Na co si dát pozor?
Při diagnóze chronické pankreatitidy je třeba vyhnout se alkoholu, a to i v případě, že nebyl příčinou vzniku onemocnění. Pankreatická dieta, která je stejně důležitá jako léky, spočívá v omezení tučných a těžko stravitelných potravin. Dále se doporučuje zanechat kouření a prospěšné může být i užívání vitamínů a jiných antioxidantů. Zánět slinivky je nebezpečnější, než si většina lidí myslí. Psali jsme zde.