|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
Ani doma vyrobeným difuzérům nechybí elegance a šarm 

Neutrácejte za difuzéry. Udělejte si je sami, levně a s vlastními vůněmi

30. října 2018 08:13 / Shutterstock
 0   0
Vypadají elegantně a taky nádherně voní, navíc podle vašeho gusta. O čem je řeč? O doma vyrobených difuzérech, které nádherně provoní každou místnost vašeho domova. A navíc není jejich tvorba nic náročného, ba ani nákladného.

Protože takový difuzér není nic jiného než nádobka, líh, olej a pár špejlí. Máte-li chvilku čas, pojďte si jej s námi zkusit udělat. Samozřejmě si jej můžete koupit v obchodě, ale za pár kusů do každé místnosti utratíte minimálně několik set korun.

Co budete potřebovat

  • líh (může být i čistá vodka)
  • olej (dětský, mandlový nebo i slunečnicový)
  • esenciální oleje 
  • bambusové špejle nebo ratanové tyčinky

Postup výroby difuzéru

Do skleničky nalijte olej a líh v poměru 3 : 2. Přimíchejte 20 - 40 kapek esenciálního oleje podle požadované intenzity vůně. Záleží také na velikosti místnosti. Více kapek dejte do difuzéru, který má být v obývacím pokoji. Chcete-li vytvořit vonnou směs, zkombinujte více esencí, které spolu budou ladit (viz. níže). Doporučujeme začít menším množstvím a případně pár kapek přidat. Do lahvičky dejte pár bambusových špejlí nebo ratanových tyčinek a máte hotovo. Klasické špejle nejsou vhodné, protože bývají ze dřeva, které není příliš savé.

Tip

Lahvičku si můžete libovolně ozdobit, například stužkami, lýkem, nálepkami, gelovými barvami atp.

Chce to trpělivost

Difuzér je hotový, ale než se jeho vůně naplno rozvine, bude to nějakou dobu trvat. Špejle musejí nasáknout olej, teprve poté bude vůně intenzivnější. Urychlit to můžete tak, že tyčinky po chvíli obrátíte. Aby vám stékající olej neušpinil místo pod difuzérem, dejte pod něj vhodnou podložku, např. víčko od zavařovací sklenice. 

Nemusí zůstat u jedné vůně

Ať už použijete jednu oblíbenou vůni, nebo směs více olejíčků, je vhodné nejprve nastudovat, jak jednotlivé vůně působí a které se k sobě hodí. Samozřejmě si vonné směsi můžete koupit v obchodě, ale míchání vlastních směsí je docela příjemná zábava. Upozorňujeme, že je lepší pořídit si 100% esenciální neboli éterické oleje. Ty jsou sice poměrně drahé, ale vzhledem k tomu, že použijete vždy jen několik kapek, vydrží vám každá lahvička hodně dlouho.

Mezi nejběžněji používané druhy se řadí bergamot, heřmánek, eukalyptus, levandule, citron, máta či borovice. Vyzkoušet můžete i exotické vůně pačuli, santalového dřeva či ylang-ylang.

A když už budete v tom zápalu omamných vůní, zkuste popřemýšlet nad tím, zda by se vám nějaká nehodila také do auta. Jak si vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu do auta, vám poradíme v našem článku

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu