|  HOBBY
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Ostatní
Lampiony z PET láhví jsou efektní a nic nestojí 

Vyrobte si jednoduše hezký lampion z krabice od mléka nebo PET láhve

25. října 2018 14:43 / Internet
 7   0
Brzké stmívání nedovoluje dětem trávit tolik času venku. Existuje však několik aktivit, které tento deficit vynahradí. Rozzářit oči jim můžete například procházkami s lampiony, které si navíc samy vyrobí. A v lampionovém průvodu se blýsknou svou nápaditostí.

A nebude vás to stát v podstatě ani korunu, protože při výrobě těchto dekorací si pohodlně vystačíte s tím, co máte doma.

Co budete potřebovat

  • krabici od mléka nebo PET láhve
  • manikurní nůžky nebo odlamovací nůž
  • dle potřeby papír, lepidlo, gelovou barvu na sklo
  • drátek nebo provázek na ucho
  • čajovou svíčku nebo LED světýlko
  • tyčku na lampion

Lampion z kartonové krabice

Prázdné krabici od mléka opatrně odřízněte nebo ustřihněte vrchní část. U vysoké rozevírací krabice ji odstraňovat nemusíte. Krabici vymyjte a nechejte osušit. Nyní si vyberte, jaké průzory budete chtít. Buď po téměř celém obvodu všech stran krabice, nebo vystřižené motivy. V prvním případě vystřihněte boky krabice tak, aby zůstalo na každé straně asi centimetr kartonu. Takto vzniklou kostru lampionu natřete tmavou barvou nebo nastříkejte barvou ve spreji a nechejte zaschnout. Otvory podlepte průhlednou fólií nebo papírem s libovolnými obrázky namalovanými sytými barvami.

Neřeš to, vyřež to

Druhým způsobem je vystřižení různých obrazců, jako jsou kolečka, hvězdy, okna, duchové a tak podobně. Tvar si předkreslete fixou a vystřihněte manikurními nůžkami nebo vyřezejte odlamovacím nožem. Krabici opět natřete nebo nastříkejte.

Další postup už je stejný pro oba typy lampionů. Nahoře krabice udělejte malé otvory na uši, které uděláte z provázku, tkaničky nebo třeba drátěného ramínka. Na dno tavnou pistolí nebo voskem připevněte čajovou svíčku (i více). Máte-li LED světýlko, podlepte jej oboustrannou páskou. Použít můžete i v hračkářství koupenou tyčku na lampiony se světýlkem. 

Tip

Místo krabice od mléka nebo džusu můžete použít jakoukoliv pevnější krabici vhodných rozměrů.

Lampion z PET láhve

Velkou PET láhev vymyjte a uřízněte zúžené hrdlo. Gelovými barvami, barevnými průsvitnými izolepami nebo barevnými papírky ozdobte láhev podle své fantazie. Otvory na uchycení ouška udělejte opatrně špičkou nože nebo nůžkami. Se svíčkou postupujte obdobně, jako uvádíme výše.

Na co si dát pozor

Jestliže použijete do lampionů obyčejnou svíčku, zapalte ji dětem sami. Po celou dobu mějte lampion na očích, papír nebo plast se se svíčkou prostě nemají rádi. Obzvlášte opatrní buďte za větrného počasí.

Takto vyrobené lampiony nemusíte použít jen při venkovních procházkách. Krásně vypadají i jako stolní lampička. A pokud jich uděláte více, můžete jimi obdarovat babičku s dědou. Krásné lampičky si můžete vyrobit za pár minut i ze zavařovacích sklenic. Návod přinášíme zde

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu