Připravte si doma hřejivý ajurvédský Masala chai, v zimě se bude hodit
Masala chai je v Indii velmi populární. Vznikl na základě principů prastarého lékařského učení Ajurvéda, jehož cílem je nejen zdravé tělo, ale i mysl. Základem čaje je směs koření složená z hřebíčku, skořice, zázvoru, kardamomu a pepře.
Účinná síla koření
Výluh koření rychle rozproudí krevní oběh, díky čemuž má okamžitý zahřívací efekt. Čaj se podává s mlékem a oslazený cukrem či medem, které dodají tělu rychlou energii.
Zajímavostí je, že čaj do směsi koření začali přidávat až Britové, kteří v polovině předminulého století počali v Indii kultivovat tamní planě rostoucí čajovník a zakládat plantáže.
Vlastnosti, které závidí leckterý čaj
V čem je největší plus jednotlivých složek tohoto lahodného nápoje? Zázvor má antivirové a antibakteriální účinky, snižuje cholesterol a upravuje nízký tlak. Hřebíček je přírodní dezinfekce a analgetikum, často užívané při bolesti zubů.
Skořice pomáhá při nachlazení, chřipkách a zažívacích obtížích, kardamom mírní záněty a pepř stimuluje krevní oběh, což sekundárně působí i na sexuální aktivitu.
Snadná příprava
A nyní už je jen na vás, zda si tuto směs koření a černého čaje pečlivě připravíte doma od počátku až do konce, anebo raději sáhnete v obchodě po balíčku těchto blahodárných přísad. Ty už pak snadno smícháte právě s černým, a nikoli jiným čajem, celou směs osladíte a zalijete mlékem.
A ani v tomto případě se fantazii meze nekladou. Protože pokud přidáte do směsi vaše jiné oblíbené koření, neuděláte chybu. Například muškátový oříšek dokáže s chutí tohoto čaje udělat příjemnou změnu.
A pak už se jen pohodlně zachumlejte do deky k televizi a k tomu si zapalte třeba příjemnou aromalampu. Tipy, jak si ji můžete vyrobit sami doma, najdete třeba v našem článku zde.