Udělejte si do zásoby výtečné bylinkové želé, hodí se i pod maso
Jasné je to s jednoletkami, jako jsou bazalka, kopr, brutnák, kerblík nebo koriandr, ty se musí spotřebovat. Letos naposledy si ještě můžete nastříhat také snítky máty či meduňky. Opatrně s bylinkami, které dřevnatí. Pokud je ostříháte příliš, mohly by vymrzat. Ale ze stonků shrnout lístky rozmarýny, tymiánu, levandule či šalvěje jistě můžete.
Pak se nabízí nejjednodušší způsob zpracování, a to, že si je nasušíte. Použít je můžete jako koření nebo na přípravu čajů, a to jak jednodruhových, tak nejrůznějších vhodných směsí. Nezkusíte ale letos zase něco jiného?
Zmrazené bylinky vždy po ruce
Zmrazování je vhodné zejména pro byliny, které sušením ztrácejí aroma jako například pažitka, meduňka nebo kopr. Čerstvé bylinky opláchněte a nakrájejte nebo nastříhejte do plastových misek. Po zmrznutí si můžete kdykoliv „odškrábat“ potřebné množství. Zajímavý způsob je zmrazit je podobně jako když si děláte ledové kostky. Bylinky rozmícháte v malém množství vody nebo vývaru, případně rozmixujete na pyré, a po zmrazení si jen vyloupáváte, kolik potřebujete.
Sůl zvýrazní aroma a zachová barvu
Vedle sušení patří nakládání bylin do soli k nejstarším způsobům konzervace vhodné například pro pažitku, petržel, libeček či kopr. Omyté a najemno nakrájené bylinky promíchejte se solí v poměru 4 : 1. Používejte nejlépe mořskou sůl bez příměsí. Soli s přídavkem fluoru a jodu ovlivňují chuť. Důkladně napěchujte nejlépe do menších sklenic se šroubovacím uzávěrem či keramických nádob. Umístěte na suché, chladné a temné místo, nikoliv do lednice. Nevýhodou této metody je jen omezené použití těchto slaných směsí. Do polévek, omáček nebo pod maso jsou však ideální.
Bylinkové máslo je k oblíznutí
Pečené brambory, minutky, čerstvá bageta nebo jednohubky s bylinkovým máslem jsou výtečné lahůdky. Výroba je přitom velmi snadná. Máslo nechejte povolit při pokojové teplotě a až to půjde, vmíchejte do něj své oblíbené najemno nakrájené, omyté a osušené bylinky. Přidat můžete i špetku mořské soli. Směs rozdělte do plastových misek a uskladněte v lednici, kde vám vydrží podle expirace másla. Ovšem když je zmrazíte, prodloužíte jim trvanlivost o několik měsíců.
Bylinkové želé je prostě skvělé
Vzpomínáte na amarouny ze seriálu Návštěvníci? Šlo z nich připravit jakékoliv jídlo. A to samé platí prakticky i o želé vyrobeném z jablečného základu a bylinek, které máte rádi. S ním pak provoníte jakékoliv pečené maso, výtečné je s napřírodno smaženými rybami, do dresinků a zeleninových salátů nebo smíchané s krémovými sýry či jako rychlá svačinka s krekry. Výroba je časově náročnější, ale výsledek stojí za to.
Suroviny
- 1 l jablečného moštu
- 0,5 l jablečného octa
- 1 kg třtinového cukru
- 1 polévková lžíce mořské soli
- 25 g agaru nebo jiné želírovací látky
- 30 g bylinek
Právě podzim je na přípravu želé ideální, a to vzhledem k tomu, že je k jeho výrobě potřeba jablečný mošt. Ten se totiž osvědčil nejlépe a právě v tomto období ho bývá nadbytek. Nahradit jej můžete 100% jablečným džusem. Cukr může být i bílý krystalový, ale třtinový dodá lepší chuť.
Jak postupovat
Do hrnce nalijte mošt s octem a plotýnku zapněte na střední stupeň. Přisypejte cukr, sůl a míchejte do rozpuštění. Přidejte agar a za stálého míchání počkejte, než směs začne probublávat. Plotýnku vypněte a vmíchejte bylinky. Horkou tekutinu opatrně nalijte do čistých a nejlépe vysterilizovaných sklenic. Pokud děláte více druhů, skleničky si označte a uchovávejte v temnu a chladu. Doplnit své zásoby pak můžete skvělými bylinkovými sirupy, o nichž jsme již psali zde.