|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Abyste příští léto sklidili krásný zdravý česnek, připravte se na podzimní sadbu právě teď 

Začněte si připravovat půdu pro česnek, právě teď je dobrý čas

24. října 2018 08:59 / Internet
 14   0
I když už je na zahrádkách téměř klid, na jednu důležitou činnost si ještě možná i pár týdnů počkáme. Na podzimní sázení česneku. V tomto případě platí: čím později, tím lépe. Připravit si záhon můžete ale už nyní, a my vám připomeneme několik důležitých zásad, abyste se mohli příští léto těšit na velkou a zdravou úrodu jednoho z nejsilnějších přírodních antibiotik a tradiční české pochutiny.

Známá pranostika sice praví, že svatý Havel česnek sázel. Avšak polovina října je v aktuálních podmínkách na sázení česneku zcela nevhodná. Je nutné počkat, až teplota půdy klesne pod 9 stupňů Celsia, což bývá většinou až v listopadu, v posledních letech často až v prosinci. Česnek totiž sice musí dobře zakořenit, ale nikoliv začít rašit. Druhým důvodem co nejpozdější výsadby je ochrana před takzvanou fusariovou hnilobou, na kterou neplatí žádné mořidlo, ale právě jen nízká teplota půdy.

Střídejte stanoviště

Pozornost věnujte i výběru místa. Na stejné místo česnek patří nejdříve po 4 letech. Sázet by se neměl ani na záhony, kde byl pór nebo cibule, a to kvůli hrozícímu přenosu škůdců a chorob. Osvědčilo se pěstování po košťálovinách nebo okurkách.

Česneku svědčí slunné stanoviště a hlinitopísčitá půda. Nesnáší těžké zamokřené půdy, ve kterých snadno uhnívá. Záhon si můžete připravit už teď, bude se vám lépe rýt. To stačí do hloubky asi 20 cm. Zeminu odplevelte a přilepšete jí kompostem nebo hnojivem pro cibuloviny. Nevhodný je hnůj pro vysoký podíl dusíku.

Důležité rady, než začnete sázet

Česnek připravte na sázení bezprostředně před sadbou. Do dříve oddělených stroužků by mohly proniknout infekce. Pozor také na další častou chybu začínajících pěstitelů, kteří stroužky zbaví slupky. Ta na česneku musí zůstat. Stroužky je nutné před vysázením namořit dle návodu.

K sázení nepoužívejte kolík, protože by pod stroužky mohla zůstat nežádoucí vzduchová kapsa. Nejlepší je stroužky do země zatlačit prsty, a to do hloubky asi 8 cm. Šířka řádků se doporučuje 25 - 30 cm a vzdálenost stroužků od sebe 10 cm. Stroužky zahrňte půdou, označte si záhon a dál se nemusíte starat až do jara. I kdyby panovala suchá zima, česnek nezalévejte, začal by hnít.

Tip

Na jaře můžete vedle záhonů s česnekem vysadit oblíbené afrikány (aksamitník, odrůda Ground control). Ty jsou prokazatelně účinnou přírodní ochranou před mšicemi, ale především háďátku zhoubnému, jehož výskyt regulují až o 95 %.

Když nemáte vlastní sadbu

Nemáte-li vlastní sadbu, určitě nemůžete jen tak zajít do supermarketu a koupit kilo česneku. Byly by to vyhozené peníze. Pro sadbu si zajděte k pěstitelům, do zahradnictví nebo hobby marketu, kteří by měli mít takzvaně uznanou sadbu, která je pod kontrolou Státního zdravotního ústavu. Klidně si nechejte předložit osvědčení. Také budete mít jistotu, že získáte podzimní sadbu, s jarní byste nyní neuspěli.

Jestli máte na letošní zimu dostatek česneku, můžete si připravit česnekový sirup, ve kterém se zkoncentrují všechny jeho blahodárné účinky. Postup přípravy a na co vše je česnekový sirup dobrý, naleznete zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu