|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Kočka často škrábe jen tak z nudy 

Škrábe vám kočka nábytek? Zbavte ji tohoto neduhu, víme jak na to

08. října 2018 08:08 / Shutterstock
 0   0
Kočky mají škrábání zakódováno v genech a s tím nic nezmůžeme. Škrábáním si označují své teritorium, a to jak vizuálně, tak pachově, brousí si drápky a „protahují se“. Projevují tak i stres, zejména, je-li v domácnosti nebo okolí více koček nebo i když koupíte nebo jen přemístíte nábytek.

Tento instinkt jim brát nemůžeme, ale aby se obloukem vyhnuly nábytku a dalšímu vybavení domácnosti, s tím už se leccos dělat dá.

Vaše milounká kočička se mrknutím oka dokáže proměnit v dravou šelmu. Než se dostaneme k přírodním přípravkům, které kočkám „nevoní“, řekněme si, jak jim můžeme pomoci žádaně upravit jejich přirozený návyk. Jako samozřejmost bereme, že kočce pravidelně zastřihujete (nebo necháváte zastřihovat) drápky.

Udělejte kočce tělocvičnu

Základem je dopřát kočce možnost vybít si energii. Na trhu existuje mnoho druhů různých škrabadel, šplhadel a prolézaček, ale vyrobit si je můžete i sami. Poslouží vám suché kmeny, staré police, lana a podobné věci. Jen dávejte pozor, abyste při výrobě nepoužili stejný materiál, jako má váš nábytek, tedy textilie nebo stejné dřevo.

Kočka často škrábe jen tak z nudy, abyste ji co nejvíce zabavili, udělejte jí prostor na parapetu, odkud může pozorovat dění venku. Takto se kočky dokáží zabavit dlouhé hodiny. A když dostane chuť si hrát, její pozornost upoutají také různé míčky, klubíčka ze starých textilií, visící či hrkací hračky a tak podobně. Jak kočkám jednoduše a levně udělat hračky jsme psali zde

Dříve se také radilo postříkat kočku rozprašovačem či dětskou vodní pistolkou, když začne škrábat na nevhodném místě. Od této formy „trestu“ se snad již upustilo, jednak kočku stresuje a jednak by mohla špatně vyhodnotit, čeho se má bát. Místo nádoby s vodou by mohla nabýt dojmu, že ji nemáte rádi, a to asi nechcete, že?

Co kočkám nevoní

Jestli máte pro kočku připravené prostory, kde může beztrestně škrábat, pojistěte si místa zapovězená. Kočky jsou vysoce citlivé na vůně a pachy. A některé opravdu nemají rády. Mezi nejúčinnější odpuzovače patří citrusy. Pár kapek na kuchyňské lince, koberci či nohách židlí a stolů a kočka si dobře rozmyslí, jestli se na ně příště pustí.

Ovšem silná koncentrace by mohla na nábytku zanechat skvrny. Doporučuje se tedy například na poličky umístit misku s citronovou kůrou a sušenou levandulí. Pro vyšší účinnost můžete přidat i pár kapek citronového nebo levandulového esenciálního oleje. Ten můžete přimíchat i do rozprašovače s vodou a lehce jím postříkat koberce, koupelnovou předložku, sedačky, záclony a jiné.

Na místech, kde by kočky neměly lozit, můžete také pěstovat citronovou trávu, levanduli nebo blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora). Nejen, že hezky vypadají a voní, ale kočky je přímo nesnášejí. 

Pepř kočkám nevoní, vám prospěje

Jestli to vaší micině bude málo, přejít můžete na těžší kalibr. Ten sice není tak „voňavý“, ale je stále přírodní – éterický olej z černého pepře (piper nigrum). Ten by měl kočku spolehlivě odpudit. Vám ale naopak udělá dobře. Jeho esenciální látky mají prohřívací účinek na svaly a klouby a jsou vhodné při nachlazení a chřipce. Zároveň působí preventivně, což je v tomto podzimním období příhodné.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu