|  HOBBY
po 16. září, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Zahrada
Dejte pozor, aby voda v květináčích neuhnívala 

Postup, jak přesunout letněné rostliny zpátky domů, aby se nepoškodily

04. října 2018 10:14 / Depositphotos
 0   0
Pokud jste ještě ze zahrady, terasy či balkonu nepřesunuli domů rostliny, které jste letnili, máte nejvyšší čas. Přes den sice ještě může být venku hezky, ale noční nízké teploty by vaše rostliny mohly nenávratně poškodit.

Myslete však na to, že rostliny jsou tak trochu podobné nám lidem, když se ráno vzbudíme nebo když se vrátíme z dovolené. Potřebují také trošku času, aby si zvykly na nové prostředí.

Spěchej pomalu

Známé rčení platí i v případě přesunutí letněných rostlin zpátky domů. V létě si rostliny užívaly tepla, možná i přímého slunce a vyšší venkovní vlhkosti. Aby jim přechod do možná již vytápěného interiéru nezpůsobil šok, měli byste jim dopřát několikadenní aklimatizaci.

Rostliny doma umístěte do nejchladnější místnosti, ovšem s dostatkem denního světla. V rodinných domech se určitě najde místnost, kterou ještě nevytápíte, v bytech to bude složitější. Dá se to vyřešit například tak, že rostlinám necháte pár dnů otevřenou alespoň ventilačku, a to i přes noc.

Omezte zálivku

Důležité je také omezit zalévání. V létě jste možná zalévali denně, zemina totiž zejména na slunci rychle vysychala. Nyní se voda v květináčích bude držet o poznání déle. Pokud byste zalévali ve stejných intervalech jako v létě, substrát bude přemokřený a hrozí uhnívání kořenů. Zalévejte tedy nejdříve, až zemina na povrchu není viditelně nebo na dotek vlhká. Jestliže po zalévání do podmisky proteče voda, vylijte ji, aby v ní rostlina nezůstala stát. To neplatí pouze v případě vodomilných rostlin, jako je například šáchor.

S hnojením opatrně

Rostliny se pomalu připravují na vegetační klid a již nepotřebují tak intenzivní přísun živin jako v létě. Každá má jiné nároky, ale běžným druhům postačí přihnojit jedenkrát měsíčně. Vsadit můžete i na postupně uvolňovaná hnojiva v podobě tyčinek zapichovaných do substrátu. Nepostupujte však přesně podle návodu a použijte například jen poloviční počet tyčinek, než uvádí výrobce (není-li v návodu přímo uvedena část o zimním přihnojování).

Broučky máme rádi, ale ne doma

Než rostliny přenesete domů, dobře je zkontrolujte, zda se na nich nedrží drobný hmyz. Může být sice neškodný, ale kdo by chtěl mít doma farmu broučků, že? Nezřídka se také stává, že se hmyzáci rozšíří i na další domácí rostliny a pustí se do jejich listů. Zbavit se jich můžete mechanicky, například osprchováním, nebo s použitím speciálních přípravků, s jejichž výběrem vám poradí v květinářství.

Nebojte se žloutnutí nebo opadání listů

Po přesunu letněných rostlin do vnitřních prostor se může stát, že jim začne žloutnout listí, nezřídka také opadávat, což je časté například u fikusů. Největší chybou nezkušených pěstitelů pak bývá, že rostliny začnou horlivě zalévat a hnojit v domnění, že jim „něco“ chybí. Ony se zotaví, dejte jim čas.

Jinak rostliny před zimou nepotřebují žádnou výraznější péči, i přesazování si nechejte až na jaro. Ovšem pokud máte chuť, můžete si na balkon či zahradu naopak právě teď vysadit nádherný vřes, který vydrží i zimu.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu