|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
Pokud máte u domu tento strom, je to jako výhra v loterii 

Neroste vám na zahradě vitaminová bomba? Pokud máte u domu tento strom, je to jako poklad

01. října 2018 10:13 / Shutterstock
 0   0
Mnozí z nás mají ještě dnes v živé paměti aleje stromů s oranžovými bobulkami, které pravidelně na podzim zaneřádily chodník v celé ulici. Svého času to byla hojně vysazovaná dřevina, která sloužila především jako potrava pro ptáky. Ovšem pokud ji stále máte u svého domu, nebo dokonce na vaší zahradě, můžete si gratulovat.

Ačkoli jeřabiny nejsou na rozdíl třeba od šípků vyhledávané, jedná se o naprostý poklad. Plody jeřabin jsou po zpracování nejen velmi chutné, ale i přínosné pro naše zdraví. V Česku rostou asi dvě desítky druhů jeřábů, kdy nejběžnější jsou jeřáb ptačí a jeřáb moravský sladkoplodý. První, jak již název napovídá, milují ptáci, což nám však nemusí vadit, považuje se totiž za nejedlý. Název druhé odrůdy je také výstižný. Jeho první výskyt byl totiž zaznamenán na Moravě asi před 200 lety a plody má také výrazně chutnější než jeřabiny ptačí.

Jak od sebe rozeznat jeřáb ptačí a moravský

Rozdíl se určuje dvěma způsoby. Orientačně podle tvaru listů, kdy jeřáb sladkoplodý má jednotlivé lístky zoubkovité od špičky do necelé poloviny, kdežto ptačí jeřáb má zoubkování po celém nebo téměř celém obvodu listů. No a téměř jistotu, že se jedná o jedlý jeřáb, vám dá ochutnání jedné bobulky. Jeho chuť bude sladkokyselá a jen mírně trpká. Zatímco když rozkousnete jeřabinu ptačí, kvůli vysokému obsahu tříslovin se vám nejspíše zkřiví ústa a vyplivnete ji.

Nejsou jeřabiny jedovaté?

Jak už jsme uvedli, šlechtěný jeřáb sladkoplodý je jedlý, i když v syrovém stavu se jeho konzumace nedoporučuje. Obsahuje totiž kyselinu parasorbinovou a glykosid kyseliny kyanovodíkové, které mohou při požití většího množství přivodit bolest hlavy, nevolnost až zvracení. Ovšem pokud jeřabiny použijeme na přípravu marmelády, kompotů, vína, naložíme do lihu nebo třeba jen usušíme, obsah těchto látek se sníží na zanedbatelné minimum.

Kdy je na jeřabiny nejlepší čas

Jeřabiny se sbírají přibližně od poloviny října do poloviny listopadu, respektive do prvních mrazíků, které ovšem jeřabinám nikterak nevadí. Naopak se říká, že lehce přemrzlé plody získávají sladší chuť a údajně mají i více léčivých látek. Jeřabiny usušíte pohodlně v sušičce na ovoce, v troubě při 50 °C při otevřených dvířkách nebo jen tak v průvanu či na slunci.

Bobulky plné zdraví

Jeřabiny jsou bohaté na vitamin C, obsahují také vitamin A, dále flavonoidy, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, lykopeny, karoteny, pektinové látky a také železo, vápník, jód a cenný rutin. Zdravotních účinků je celá řada, jeřabiny působí protizánětlivě, účinně pomáhají vyplavit z močových cest písek nebo vylučovat žluč a tím zlepšit trávení.

Užívání je doporučeno i při kožních problémech nebo alergiích. Obecně také posilují imunitní systém. V neposlední řadě jeřabiny pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Navíc jsou vhodné pro diabetiky, jelikož obsahují alkaloid sorbit, který býval základem výroby přírodního sladidla sorbitu.

Využití jeřabin v kuchyni

Jeřabiny se nejčastěji používají na přípravu marmelád a zavařenin. Osvědčila se kombinace jeřabin s jablky či hruškami. Zvláště výtečný je hruškovo-jeřabinový kompot provoněný skořicí a hřebíčkem. Někdo je používá do omáček ke zvěřině nebo na přípravu pálenky „jeřabinky“.

Takže pokud vám jeřabinový strom roste na zahradě, dobře o něj pečujte. Také díky jeho bobulkám, z nichž si můžete udělat třeba chutný výluh, přečkáte nastávající zimu ve zdraví. A aby se vám jejich chuť takzvaně nezajedla, můžete je střídat například se šípky.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu