|  HOBBY
po 16. září, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Dům
Při plánovaní mytí oken si pohlídejte, ať je více než pět stupňů nad nulou 

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár pravidel

06. prosince 2017 09:39 / Shuttershock
 8   1
Budou Vánoce a okna na domě rozhodně nejsou výstavní. Žaluzie skryjí nejhorší špínu, ale my už teď litujeme, že jsme skla nestihli umýt předtím, než přišla pořádná zima. Co s tím? Pořádně se oblečte, poradíme vám, jak na to.

V prvé řadě je třeba říct, že okna nelze umývat za jakéhokoliv počasí. Logicky je to zbytečné, když prší, sněží nebo padá omrzlina. Musí být relativně sucho a minimálně pět stupňů nad nulou. Kupované přípravky jinak nejsou účinné.

Zapomeňte na horkou vodu

Sklo na oknách by v nízkých teplotách nemuselo teplou vodu zvládnout. Hrozí také, že by začala během mytí lehce zamrzat. Základ je použít vodu vlažnou až studenou. Nebojte se, jde to i s ní. Jen myslete na to, že okna jsou v zimě křehčí.

Použijte univerzální ocet

Můžete zajít do obchodu a pořídit si čistič na mytí oken. Pokud se vám nechce, sáhněte po stolním octu. Jako čistič se používá už v řadě domácností. V poměru 1/8 jej nalijte společně s vodou do rozprašovače a roztokem stříkejte okna. Stírat můžete kvalitní gumovou stěrkou i hadříkem z mikrovlánka (takovým, který nepouští chlupy). Jedině tak zabráníte nechtěným šmouhám. Pozor, jar na okna vůbec není vhodný! Zanechává na skle lepkavou vrstvu, která se ráda brzy zanese prachem.

Na stoletou špínu alkohol

V lednici nebo ve spíži určitě nějaký objevíte. Stačí přidat několik lžíc do roztoku (manželovi to říkat nemusíte). Pomůže i sůl, dbejte však na to, aby se ve směsi pořádně rozpustila. Jednoduchou variantou je také nemrznoucí směs do ostřikovačů skel aut nebo fridex (v tomto případě určitě použijte rukavice). S těmito pomocníky vám kapalina na skle určitě nezamrzne. V konečné fázi vyleštíte skla hadříkem nebo papírovou utěrkou, jak jste zvyklí.

Náš tip:

Pokud se rozhodnete pro čisticí přípravek z obchodu, podívejte se po tom, který odpuzuje vodu. Víte, jak funguje zákon schválnosti. Umyjete okna a na druhý den začne pršet – nebo aktuálně spíš sněžit. Speciální přípravky, které dokážou, že voda stéká z oken mnohem rychleji, a kapky tak nestačí na skle zaschnout, vydrží podle výrobců na skle několik týdnů až měsíců. Zvážit lze i hydrofobní nástřik oken, o kterém jsme psali zde. Okna pak prakticky nepotřebují umývat!

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu