|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
Lidé jmelí přisuzovali čarovnou moc již od pradávna 

Jmelí je jedním z důležitých symbolů Vánoc. Znáte jeho sílu a kouzelnou moc?

28. listopadu 2017 14:27 / Shutterstock
 82   0
Jmelí opředené mýty a legendami se po staletí využívá pro své léčivé účinky. Tradičním datem jeho sklizně je zimní slunovrat a my jsme si je zvykli kupovat na vánočních trzích pro štěstí.

Jmelí symbolizuje nesmrtelnost a věčnost bytí, nekonečnost zrození. Pokud mělo mít kouzelné účinky, trhalo se za použití nejlépe pozlaceného srpu, shazovalo se na bílé plátno a nesmělo dopadnout na zem. Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před jakýmkoliv zlem. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoliv rituálu. Sušené bobule se přidávají do přírodních vykuřovadel při rituálech týkajících se lásky a partnerství. Jmelí používáme jako talisman na ochranu před negativními energiemi.

Dáme si však záležet, abychom větvičky jmelí trhali pouze levou rukou, jinak může být jeho kouzelná moc narušená. Jmelí najdeme na borovici, dubu nebo jabloni. Jmelí je magickým symbolem zlatého Slunce, slunečního svitu a ochrany, proto se lístky často obarvují zlatou barvou. Tato rostlina je zasvěcena planetě Jupiter.

Jmelí je velmi osobité a individuální. O jmelí se dá s jistou nadsázkou říci, že jeho růst je postavený na hlavu, a tím se stává velmi zvláštní rostlinou, která se neřídí sledem ročních období. Na kmeni hostitelského stromu roste jmelí vzhůru nohama nebo různě do strany. Na zdravé rostlině můžeme současně v jednu chvíli najít jak květy, tak zralé i zelené bobule, a rašící listy. Semena jmelí, na rozdíl od většiny jiných rostlin, klíčí pouze za světla. Květová poupata najdeme na jmelí už v květnu, ovšem květů se dočkáme až v únoru, a bílé bobule dozrávají uprostřed zimy následujícího roku. Jmelí je prostě ,,jiné“.

Pověry a tradice 

Jmelí je nejen tradiční vánoční rostlina, ale také léčivá bylina. Jmelí zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost. Jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí. Darujete-li někomu o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost, lásku a ochranu před nemocemi. Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku. Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie a k nám se dostal ze sousedního Německa. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Tradice užívání jmelí jako vánoční dekorace k nám přišla z Anglie. Magickou moc mu přisuzovali již naši dávní předkové. Jmelí sloužilo k ochraně proti zlým duchům a k zajištění lásky a plodnosti.

Jmelí je prvotřídní lék

Jmelí není jedovaté, jmelí léčí! Na jmelí jsou jedovaté jen bílé kuličky. Jmelí je skvělý prostředek k regulaci krevního tlaku. Toho dosahuje díky schopnosti odstraňovat vápenaté usazeniny na cévních stěnách. Z toho důvodu je také dobrým prostředkem k prevenci infarktu a mrtvice. Hodně pomáhá i proti některým druhům rakoviny. Zvlášť rakovina žaludku může být hodně ovlivněna právě jmelím. Ženy ho využijí při klimakteriu. Ale účinky jsou i při epilepsii a dobré je i pro lidi úzkostné, kteří se stále obávají nebo jsou často nervózní. Jmelí podporuje správnou činnost štítné žlázy a zvyšuje výkon imunitního systému. Bývá používáno i při léčbě neplodnosti žen i mužů.

Jak jmelí používat?

Protože účinné látky ve jmelí se při vyšších teplotách ničí, používá se jmelí nejlépe jako tinktura. Jestliže nemáme tinkturu, musíme se spolehnout na studený macerát. Macerace je vlastně získání účinných látek namočením rostliny ve studené vodě a ponechání v ní než se látky z rostliny uvolní. Lístky jmelí hned po sběru nasekáme.

Příprava tinktury je poměrně jednoduchá. Použijeme jakýkoliv bezbarvý alkohol, který má 40% a více. Čerstvé nasekané jmelí, nebo i sušené z lékárny zalijeme alkoholem a nádobu uzavřeme. Necháme 6–8 týdnů vyluhovat. Občas sklenicí protřepáme. Přecedíme, přefiltrujeme. Používáme dlouhodobě 15 – 20 kapek rozpuštěných ve sklenici vody, a to dvakrát až třikrát denně.

Přemýšlíte, jak letos na Vánoce vyzdobíte svůj byt? Buď můžete jít samozřejme do obchodu a nějaké dekorace si koupit a nebo se pustit do práce. Druhá varianta je sice časově náročnější, ale zase je levnější a ještě si doma uděláte krásnou vánoční atmosféru. Originální nápady na krásné vánoční ozdoby naleznete v našem článku zde.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu