Zaostřeno na mléko: Nejčastější mýty o mléku a jeho netradiční využití
Máme pro vás několik tipů, jak mléko v kuchyni použít i trochu možná netradičně. Díky této tekutině například můžete vytvořit méně mastné hranolky a mléko oceníte i při vaření jitrnic!
Mléko k rybám
Aby omáčka k bělomasým rybám měla skutečně lákavou barvu, nařeďte ji mlékem místo vody. Vznikne tak nádherně bílá omáčka, která bude také mnohem chutnější.
Jitrnice bez prasklin
Jitrnice a jelita při vaření často praskají. Pokud je ale předem namočíte do vlažného mléka, problému se zbavíte.
Zdravější hranolky
Pokud před fritováním namočíte nakrájené brambory na 20 minut do mléka, budou pak hranolky méně tučné. Mléko totiž zabrání bramborám absorbovat během přípravy tolik oleje.
Bez připálení
Pokud mléko vaříte, často se vám vytvoří na dně hrnce skvrny, které jde jen horko těžko odstranit. Dá se tomu přitom snadno předejít. Stačí, když hrnec předtím, než do něj mléko nalijete, vypláchnete vodou. Mléko se pak nebude připalovat.
Přetékající mléko
Vařící mléko vám nepřeteče, když v hrnci během varu ponecháte lžíci. Další fígl spočívá v tom, že okraje hrnce potřete olejem nebo máslem - ani v tomto případě vám mléko nikam neuteče!
O mléku mezi lidmi koluje řada mýtů, které se ale rozhodně nezakládají na pravdě. Někdo tvrdí, že mléko zahleňuje, jiný zase, že obsahuje antibiotika a hormony. Jak je to ve skutečnosti?
1. mýtus: Do trvanlivého mléka se přidávají konzervační látky
Jeden z nejčastějších omylů, co si lidé myslí o trvanlivém mléce. Jeho trvanlivosti je dosaženo pouze díky vysokému teplotnímu záhřevu a následnému aseptickému balení. Svou roli v trvanlivosti hraje i specifické složení obalu, jenž brání přístupu světla a vzduchu.
2. mýtus: Trvanlivé mléko je méně výživné než čerstvé
Rozdíl v obsahu bílkovin, vitamínů a minerálů mezi čerstvým a trvanlivým mlékem je zcela minimální, protože tepelné ošetření trvanlivého mléka způsobí ztrátu zmiňovaných látek max. o 10 %.
3. mýtus: Mléko zahleňuje
Po požití mléka sice můžete pociťovat v ústech a hltanu jemný povlak, ten je však tvořen mléčným tukem. Nejedná se tedy o žádný hlen. V minulosti se této vlastnosti mléka využívalo při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.
4. mýtus: Hodně lidí mléko špatně tráví
Za tímto tvrzením může být čínská medicína. V Asii je sice vysoký podíl populace, která nesnáší mléčný cukr (laktózu), protože historicky nechovali dobytek. Jenže Češi jsou z minulosti zvyklí mléko pít. Laktózová intolerance se v naší populaci vyskytuje v průměru jen u 8 až 10 % lidí.
5. mýtus: Mléko obsahuje hormony a antibiotika
Bylo dokázáno, že mléko krav léčených antibiotiky neobsahuje ani stopy těchto látek. Přítomnost hormonů v kravském mléce odborníci nepopírají, ale jedná se o tak nepatrné množství, že na nás nemá žádný vliv.