|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Exterier
Zahradničit můžete i tehdy, pokud bydlíte v paneláku 

Zahradničit můžete i na balkoně. Stačí si z palet nebo tvárnic vyrobit vyvýšený záhon

09. května 2020 18:36 / Archiv
 0   0
Rádi byste si zasadili rajčata nebo jahody, ale nemáte k dispozici vlastní zahrádku nebo vás bolí záda? S vyvýšeným záhonem si může splnit svůj sen o zahradničení naprosto každý. Vyrobit jej lze z betonových tvárnic, desek anebo obyčejných palet. Poradíme, jak na to.

Vyvýšený záhon je velký box bez dna a uzavřeného vrchu naplněný zeminou. Velké oblibě se těší především u seniorů. Poslední dobou se ale zabydluje ve většině rodin, které si chtějí práci s půdou trochu usnadnit. Založit si jej totiž není nic těžkého.

Vyberte pro něj vhodné místo

Nejdříve si dobře vytipujte místo, kde by měl vysoký záhon stát. Jakmile jej totiž naplníte zeminou, už s ním nepohnete. Ideální jsou dobré slunečné podmínky, popřípadě polostín, který vyhovuje většině sazenic. Vyvýšený záhon si můžete postavit na zahradě, přímo u domu nebo klidně na balkoně. Jak velký jej založíte, záleží pouze na vás.

Plastové boxy pro tvorbu vyvýšených záhonů lze sehnat téměř v každém hobby marketu. Často se jedná o stavebnicové řešení, jehož montáž je velmi jednoduchá. Jestli se vám do hotových kontejnerů nechce investovat, sáhněte po starších dřevěných deskách, hranolech či paletách a vyrobte si je sami.

Stačí palety, fólie a dobrá zemina

Palety se řadí mezi odpadový materiál, takže jsou cenově dostupné. Stačí je jednoduše rozebrat na desky a sbít z nich jednotlivé strany rámu. Pokud se rozhodnete použít palety vcelku, myslete na to, že mezery je nutné zaplnit dalšími deskami nebo vyplnit vnitřek nopovou fólií. Tu je nutné umístit dovnitř tak či tak. Chrání totiž palety před vlhkostí. Když palety předem vybrousíte a přelakujete, vydrží vám záhon déle.

Dno záhonu by měl tvořit vyzrálý kompost smíchaný s větvemi, listím, senem nebo slámou. Organický substrát totiž dodá půdě potřebné živiny. Na něj naneste potřebné množství kvalitní zeminy, kterou přizpůsobte využití záhonu. Pěstovat na něm můžete zeleninu, okrasné květiny i bylinky. Zeminu si raději pořiďte do zásoby, časem sedne.

Vypěstujte si vlastní zeleninu i bylinky

V závislosti na tom, kolik substrátu použijete, může půda obsahovat hodně dusičnanů. Dařit se v ní bude dýním, okurkám i paprikám, později i rajčatům a kořenové zelenině. Při sázení však dejte vždy pozor na kombinace různých druhů zeleniny či bylinek, které by si mohly vzájemně odebírat živiny a překážet v růstu. Nebojte se spojit hlávkový salát s cibulí, červenou řepu s okurkami, hrášek a ředkvičky, kukuřici s mrkví nebo rajčaty a ani jahody s košťálovinami.

Výroba vyvýšeného záhonu se vám vyplatí. Půdu totiž není nutné kypřit ani hnojit, odpadá také odstraňování plevele. Řešit nebudete muset dokonce ani drobné škůdce. Pokud dno záhonu zajistíte pletivem, myši ani hraboši se do něj nedostanou. Aby vám záhon nevyschl, je nutné jej pravidelně zavlažovat, v tomto případě ale bez zbytečného sklánění. Dále čtěte: Zahradní pergolu zkrášlí kvetoucí popínavky. Zjistěte, které se k ní nejvíce hodí.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu