Děláte z domu? Pracovnu si můžete zřídit i na docela malém prostoru
Sezení za počítačem u kuchyňského stolu nebo nedejbože na gauči s monitorem v ruce vede maximálně ke zdravotním problémům, natož pak k efektivně odvedené práci. Práce z domu sice láká k tomu, udělat si opravdové pohodlí, přesto bychom však neměli zapomínat na to, že dlouhodobá činnost vyžaduje jistá pravidla.
Je třeba pochopit, že sezení v ušáku je možná dobré pro čtení knížky nebo popíjení kávy, ale pracovní činnost si žádá kvalitní polohovatelnou židli. Co brát v úvahu při jejím pořízení, aby vás nebola záda, jsme psali zde.
Stačí místo, kde se vytočíte s židlí
Každý si nemůže dovolit „obětovat“ pracovně celý pokoj. Zařídit jde však i na malém kousku. Může to být menší roh v obývacím pokoji, kam umístíte jakýkoliv menší stolek a kvalitní židli k němu přisunete, někdy stačí i praktická výklopná deska.
Může to být také osvětlený výklenek na chodbě, v tom nejzazším případě také část ložnice, kterou lze od odpočinkové části případně oddělit paravanem.
Výšku monitoru si pohlídejte, už kvůli únavě
V takovém případě budete asi těžko přemýšlet o koupi speciálního pracovního stolu a využijete možností, které prostory nabízejí, případně sladíte nábytek se zbývajícím vybavením v interiéru, aby pracovní část nepůsobila nijak rušivě. Přesto byste měli dbát na to, abyste nebyli nad monitorem ohlí. Jeho vrchní část byste měli mít ve výšce očí. Většina lidí jej má níž, což je špatně, protože si při tom navzdory dobré židli ničí páteř. Zejména bolesti krční páteře na sebe nenechají dlouho čekat.
Na trhu je řada ergonomických pomůcek
Výrobci naštěstí přišli s nejrůznějšími vychytávkami, jedním z nich je i ergonomický podstavec pod monitor. Díky němu si umístíte obrazovku do výšky, která nevyžaduje, abyste měli po celou dobu pracovní činnosti nakloněný krk, špatně drželi tělo a byli tak během chvilky unavení. Další možností je umístit monitor na vhodný držák. Díky ramenu pro monitor můžete pracovat v ideální pracovní pozici prakticky kdekoliv.
Bez dobré lampičky to nepůjde
Velký vliv na soustředění má také osvětlení. S jedním centrálním světlem v místnosti to ale nevytrhnete. Pokud jste s mini pracovnou nepočítali při zařizování, jednoduše si k počítači přitáhněte lampičku. Vhodné osvětlení je takové, které je podobné světlu z monitoru počítače. Nejlépe vám však poradí v prodejně.
Na poličce šanony překážet nebudou
Ani v těch nejmenších prostorách byste pak neměli zapomenout na organizaci věcí. Zatímco někomu stačí k práci malý zápisník a tužka, kterou bez problémů odloží na menší stolek, další potřebuje mít k dispozici šanony či jiné pomůcky. Naštěstí i k mini stolíku jde uložit potřebné věci tak, aby nepřekážely. Stačí si nad něj pořídit menší vitrínku, nástavec nebo poličku, někoho potěší i malá korková nástěnka. Udělejte si přehled, nechcete přece každých pět minut něco hledat.
Jaké prostředí, takový bude i výkon
Pracovní výkon úzce souvisí s pracovním prostředím. Ať jste si tedy zřídili domácí pracovnu kdekoliv a jakkoliv, měla by být pro vás příjemná a praktická. Jen tak vás dokope k požadované sebedisciplíně a výkony tomu budou odpovídat.