|  BYDLENÍ
st 9. října, svátek má Štefan α Sára, zítra Marina
Exterier
I naštíplou tašku raději vyměňte před blížící se zimou za novou  

Připravte střechu na zimu. Kritická místa, na které je nutné dát pozor

18. října 2018 15:38 / Pinterest
 0   0
Po letních bouřkách a krupobití čeká naši střechu každoroční zatěžkávací zkouška. Je podzim a mrazíky a sníh na sebe už nenechají dlouho čekat. Zodpovědní majitelé neponechají nic náhodě a svůj dům na ně pořádně připraví. I nová a kvalitní krytina si žádá důkladnou kontrolu.

I zdánlivé drobnosti, které před zimou zanedbáme, nás mohou stát po sezoně nemalé peníze. Příkladem je zateklá fasáda nebo půda. Revize střechy se zkrátka vyplatí. Dříve, než se vydáte do výšek, však dbejte na bezpečnost. Pohybujte se pouze po lávkách nebo stoupacích taškách, případně proveďte kontrolu střechy částečně z žebříku. Ideálně kolem poledne, kdy je nejtepleji, a střecha nebude vlhká nebo namrzlá.

Kritická místa

Pokud uvidíte naštípnutou nebo prasklou tašku, odstraňte ji a vyměňte za novou. Potom se zaměřte na problémová místa. Těmi jsou spoje a krytina u komínů, kolem střešních oken nebo u hřebenáčů. Zkontrolujte také hřebenáče, zda jsou dostatečně upevněné. Nezapomeňte se podívat na úžlabí, kde mohou skončit vypadnuté řezané části tašek či těsnění, u starších objektů dokonce malta. U plechových střech je nutné dotáhnout šrouby a zkontrolovat, zda nemají popraskaný tmel. Drobné škrábance stačí zatřít speciálním nátěrem.

Mech na střeše

Podzim je ideální doba pro to, abychom se mechu na střeše zbavili. Pomůže například roztok skalice modré, na pomoc si můžete vzít vysokotlaký čistič. Výkvěty, lišejníky a další nečistoty však budete muset odstranit z krytiny ručně. Pro větší odolnost následně ošetřete střechu speciálním roztokem, který ji ochrání proti dalšímu poškozování a také mrazu. Mech na střeše může znamenat pořádný problém! Zbavte se ho dřív, než bude pozdě, psali jsme zde.

Zanesené okapy a žlaby

Listí, zbytky tašek i vypadlá malta. Okapy bývají před zimou plné nečistot, které musí pryč – jinak by voda neodtékala a žlaby zbytečně zatěžovala. Voda z ucpaného žlabu pak může začít přetékat na fasádu, kterou může dlouhodobá vlhkost docela zničit. Hrozí plísně i poškození omítek nebo celé konstrukce domu. Pronikání nečistot do žlabů mohou zabránit mřížky. Krom vyčištění okapů nezapomeňte zkontrolovat úchyty a poškozené nebo prohnuté vyměnit. Velký pozor si dejte i na prorezlé části žlabů, zejména tam, kde jsou spoje. Díry by způsobily stejné nepříjemnosti jako zanesený okap.

Protisněhové zábrany

Střechu je nutné před zimou zabezpečit tak, aby padající sníh neohrozil kolemjdoucí nebo okolní majetek. Na krytinu lze namontovat speciální protisněhové tašky nebo střechu opatřit zábranami. Pro jakou variantu se rozhodnete, záleží jen na vás. Za jakékoliv škody způsobené na majetku i zdraví osob v každém případě dpovídá právě majitel domu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu