|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Zkušený designér vám poradí, jak mít domácnost útulnou, ale i funkční 

Splňte si svůj sen o bydlení. Pozvat si designéra není luxus, naopak ušetříte

25. října 2018 11:52 / Pexels
 0   0
Přizvat si do domu před zařizováním interiéru bytového architekta přijde stále spoustě lidem jako zbytečný luxus. Myslí si, že zvládnou vybavit domácnost sami a ušetřené peníze použijí na zakoupení dalších věcí. Jenže kolikrát se vám stalo, že než jste byli spokojeni s výsledkem, třikrát jste všechno předělali?

S bytovým designérem se vám to stát nemůže. Všechno si totiž předem vykomunikujete a díky počítačovým 3D programům už předem vidíte, jak by mohl daný interiér vypadat. Neustálé předělávání se v konečném důsledku pořádně prodraží. Designér vám naopak ušetří finance i čas, který zařizování věnujete. Navíc bez zbytečných stresů.

Jak si vybrat designéra

Nejlépe na základě osobního doporučení přátel či známých. Využít však můžete i služeb studií nebo jednotlivců z vašeho okolí, kteří prezentují svou práci na webu. Každý designér má trochu jiný styl a vy tak snáze zjistíte, zda odpovídá tomu vašemu. Dobrý designér si však poradí se vším a měl by brát v potaz v prvé řadě vaše přání. Nemůže vám nutit funkcionalistický styl, když preferujete selský a naopak. Má mít na to školu? Architekt by diplom mít měl, u designéra to není nutné. Na trhu je celá řada šikovných lidí, kteří mají umělecké cítění a dokážou z vaší domácnosti udělat útulnou i praktickou zároveň.

Co všechno designér umí

Navrhne vám, kam všude umístit zásuvky i jakou barvu by měl mít polštářek na pohovce. Ideální je přizvat si do domu odborníka ještě před tím, než začnete stavět či rekonstruovat. Můžete se tak vyhnout případným chybám, které se týkají rozložení inženýrských sítí. Bytový designér totiž dokáže navrhnout řešení, které by vás mnohdy ani nenapadlo nebo byste měli z jeho realizace zbytečné obavy. Možná tak dáte šanci i plastu. Nevěřili byste, jak dokáže v interiéru zaujmout.

Někdy stačí změnit maličkosti

Pokud už jste zabydlení, ale stále nejste s výsledkem spokojeni, vyplatí se přizvat do domu designéra i dodatečně. Poradí vám, jak změnit dispozice bytu tak, abyste se v něm cítili lépe. Dokáže pracovat i se stávajícím vybavením, pokud na tom trváte a neradi byste za „nový byt“ utratili majlant. Někdy stačí obyčejné maličkosti: pár věcí přeskládat, změnit osvětlení nebo rozjasnit interiér jinými barvami. Sami byste na to ale možná nepřišli. Cizí člověk se na interiér dívá jinýma očima.

Ujasněte si představy

Designér vám přesně poradí, co je funkční a praktické, a co méně. Jen těžko vám ale navrhne domácnost snů, pokud mu neřeknete, co se vám líbí. Pokud to nedokážete přesně specifikovat, projděte si obrázky na internetu a ukažte odborníkovi, co ano, a co ne. Snadno tak společně zjistíte, kterou cestou se ubírat. Jestli nejste vyhranění a líbí se vám kombinace různých stylů, zkuste nechat odborníkovi volnou ruku. Dokud nezařizujete, není nikdy pozdě říct, že tohle tam nechcete.

Rozpočet někdy neodpovídá realitě

Na zařizování nebo předělávku bytu musíte mít ušetřené nějaké peníze. Bez nich samozřejmě nemá smysl designéra ani oslovovat. Rozpočet hraje při vybavování zcela zásadní roli a odborník jej musí vzít v potaz. Zároveň vás ale může upozornit na to, že vaše představy jsou nereálné. Na některých věcech totiž lze ušetřit, na jiných se to z dlouhodobého hlediska nevyplatí. Vše je ale otázkou dohody a někdy i kompromisu. Zcela konkrétním návrhem a předběžnou kalkulací zjistíte, zda jste ochotni na něj přistoupit. Mějte však stále na paměti skutečnost, že designér ví, co k čemu ladí, jak vypadá funkční prostor nebo co dokáže světlo. Jeho služby či jen případné konzultace v interiéru nesčetněkrát oceníte.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu